Lieutenant Governors of the State of Ohio: 1852 - present

The Office of Lieutenant Governor was established by the adoption of the Constitution of 1851, and the term of office was two years. By an amendment adopted in 1954, the term of office is now four years.

Name of Lieutenant GovernorPoliticsCountyTerm of Office
William Medill Dem. Fairfield 1852-1854
James Myers Dem. Lucas 1854-1856
Thomas H. Ford Whig Richland 1856-1858
Martin Welker Whig Stark 1858-1860
Robert C. Kirk Rep. Knox 1860-1862
Benjamin Stanton Rep. Logan 1862-1864
Charles Anderson Rep. Montgomery 1864-1866
Andrew R. McBurney Rep. Warren 1866-1868
John C. Lee Rep. Lucas 1868-1872
Jacob Mueller Rep. Cuyahoga 1872-1874
Alphonso Hart Dem. Highland 1874-1876
Thomas L. Young Rep. Hamilton 1876-1877
H.W. Curtiss Rep. Cuyahoga 1877-1878
Jabez W. Fitch Dem. Cuyahoga 1878-1880
Andrew Hickenlooper Rep. Hamilton 1880-1882
Reese G. Richards Rep. Jefferson 1882-1884
John G. Warwick Dem. Stark 1884-1886
Robert P. Kennedy Rep. Logan 1886-1887
Silas A. Conrad Rep. Stark 1887-1888
William C. Lyon Rep. Licking 1888-1890
Elbert L. Lampson Rep. Ashtabula 1890-
William V. Marquis Dem. Logan 1890-1892
Andrew L. Harris Rep. Preble 1892-1896
Asa W. Jones Rep. Mahoning 1896-1900
John A. Caldwell Rep. Hamilton 1900-1902
Carl L. Nippert Rep. Hamilton 1902-
Harry L. Gordon Rep. Hamilton 1902-1904
Warren G. Harding Rep. Marion 1904-1906
Andrew L. Harris Rep. Preble 1906-1909
Francis W. Treadway Rep. Cuyahoga 1909-1911
Atlee Pomerene Dem. Stark 1911-
Hugh L. Nichols Dem. Clermont 1911-1913
W.A. Greenlund Dem. Cuyahoga 1913-1915
John H. Arnold Rep. Franklin 1915-1917
Earl D. Bloom Dem. Wood 1917-1919
Clarence J. Brown Rep. Clinton 1919-1923
Earl D. Bloom Dem. Wood 1923-1925
Charles H. Lewis Rep. Wyandot 1925-1927
Earl D. Bloom Dem. Wood 1927-April 1928
William G. Pickrel Dem. Montgomery April 1928-Nov. 1928
George C. Braden Rep. Trumbull Nov. 1928-Jan. 1929
John T. Brown Rep. Champaign 1929-1931
William G. Pickrel Dem. Montgomery 1931-1933
Charles Sawyer Dem. Hamilton 1933-1935
Harold G. Mosier Dem. Cuyahoga 1935-1937
Paul P. Yoder Dem. Preble 1937-1939
Paul M. Herbert Rep. Franklin 1939-1945
George D. Nye Dem. Pike 1945-1947
Paul M. Herbert Rep. Franklin 1947-1949
George D. Nye Dem. Pike 1949-1953
John W. Brown Rep. Medina 1953-1957
Paul M. Herbert Rep. Franklin 1957-1959
John W. Donahey Dem. Stark 1959-1963
John W. Brown Rep. Medina 1963-1975
Richard F. Celeste Dem. Cuyahoga 1975-1979
George V. Voinovich Rep. Cuyahoga 1979-Nov. 1979
Myrl H. Shoemaker Dem. Ross 1983-Aug. 1985
Paul R. Leonard Dem. Montgomery 1987-1991
Michael DeWine Rep. Greene 1991-1994
Nancy P. Hollister Rep. Washington 1995-1999
Maureen O’Connor Rep. Summit 1999-2003
Jennette Bradley Rep. Franklin 2003-2005
Bruce Johnson Rep. Franklin 2005-2007
Lee Fisher Dem. Cuyahoga 2007-2010
Mary Taylor Rep. Summit 2010-