Ohio House of Representatives: November 7, 2000

Official Tabulation

District 1
    Ray Moritz (D)John Williamowski (R)      
Allen 10,562 31,476      
           
Percent 25.1% 74.9%      
           
District 2
    Richard Inskeep (D)Tom Raga (R)      
Warren 15,833 48,498      
           
Percent 24.6% 75.4%      
           
District 3
    Charles Blasdel (R)John Wargo (D)      
Columbiana 24,858 16,678      
           
Percent 59.8% 40.2%      
           
District 4
    Dean Clarke (D)Robert Latta (R)Milton Mann (L)    
Wood 15,731 31,461 1,483    
           
Percent 32.3% 64.6% 3.0%    
           
District 5
    L. Distel (D)Frank Keller (L)Sandra O'Brien (R)    
Ashtabula 20,425 1,283 16,898    
           
Percent 52.9% 3.3% 43.8%    
           
District 6
    Dennis Lupher (D)Tim Schaffer (R)      
Fairfield 20,555 30,625      
           
Percent 40.2% 59.8%      
           
District 7
    Jim Carmichael (R)Inell Keller (D)      
Wayne 24,512 15,355      
           
Percent 61.5% 38.5%      
           
District 8
    Ronnie Jones Shirley Smith (D)      
Cuyahoga 3,959 26,947      
           
Percent 12.8% 87.2%      
           
District 9
    Theodore Guerry (R)Alan Rapoport Claudette Woodard (D)    
Cuyahoga 3,206 6,215 26,168    
           
Percent 9.1% 17.6% 73.3%    
           
District 10
    Guy Black (N)Caroline Gioitta (R)Annie Key (D)    
Cuyahoga 1,730 2,137 18,737    
           
Percent 7.7% 9.4% 82.9%    
           
District 11
    Peter Jones (D)Ronald Lisy (R)      
Cuyahoga 34,944 7,611      
           
Percent 82.4% 17.6%      
           
District 12
    John Barnes, Jr. (D)        
Cuyahoga 32,111        
           
Percent 100.00%        
           
District 13
    Mary Oakar (D)        
Cuyahoga 19,675        
           
Percent 100.00%        
           
District 14
    Ed Jerse (D)Richard Pierce Iii (L)      
Cuyahoga 35,873 5,672      
           
Percent 86.3% 13.7%      
           
District 15
    Dan Downing (D)James Trakas (R)      
Cuyahoga 21,035 28,829      
Medina 2,354 4,481      
TOTAL 23,389 33,310      
Percent 41.3% 58.7%      
           
District 16
    Sally Kilbane (R)John Sweeney (D)      
Cuyahoga 33,481 21,200      
           
Percent 61.2% 38.8%      
           
District 17
    Bryan Flannery (D)John Hartman (L)Thomas Murach (N)J. Rodriguez (R)  
Cuyahoga 23,240 1,638 710 7,012  
           
Percent 71.3% 5.0% 2.2% 21.5%  
           
District 18
    George Caldwell (R)Ted Lesniak (L)Erin Sullivan (D)    
Cuyahoga 20,039 2,102 27,637    
           
Percent 40.3% 4.2% 55.5%    
           
District 19
    Michael Maleski (R)Dale Miller (D)      
Cuyahoga 13,394 27,930      
           
Percent 32.4% 67.6%      
           
District 20
    Dean Depiero (D)        
Cuyahoga 39,019        
           
Percent 100.0%        
           
District 21
    Joyce Beatty (D)Beverly Corner (R)James Moyer (L)    
Franklin 21,011 3,424 1,120    
           
Percent 82.2% 13.4% 4.4%    
           
District 22
    Ray Miller (D)Ted Smith (R)      
Franklin 26,185 6,511      
           
Percent 80.1% 19.9%      
           
District 23
    Bart Hacker Amy Salerno (R)      
Franklin 9,079 22,368      
           
Percent 28.9% 71.1%      
           
District 24
    Thomas Drabick, Jr. (D)Larry Flowers (R)Roy Wagner (L)    
Franklin 15,165 29,750 2,005    
           
Percent 32.3% 63.4% 4.3%    
           
District 25
    Marc Fagin (D)David Goodman (R)      
Franklin 19,647 28,248      
           
Percent 41.0% 59.0%      
           
District 26
    T. Johnson (D)Linda Reidelbach (R)      
Franklin 16,147 22,148      
           
Percent 42.2% 57.8%      
           
District 27
    Mark Hatch (D)Jim Hughes (R)      
Franklin 22,204 24,003      
           
Percent 48.1% 51.9%      
           
District 28
    Norma Koutz Wallace (N)Mary Lorms (D)Geoffrey Smith (R)    
Franklin 2,157 19,688 27,109    
           
Percent 4.4% 40.2% 55.4%    
           
District 29
    Charles Hazlett (L)Cindy Taylor (D)Larry Wolpert (R)    
Franklin 2,276 16,627 31,325    
Pickaway 208 1,590 2,256    
TOTAL 2,484 18,217 33,581    
Percent 4.6% 33.6% 61.9%    
           
District 30
    Samuel Britton (D)Dave Ekstrum (L)      
Hamilton 31,089 4,042      
           
Percent 88.5% 11.5%      
           
District 31
    Catherine Barrett (D)Joanne Kemmerer (R)Autumn Mueller (L)Mary Schuster (N)  
Hamilton 18,897 7,195 948 758  
           
Percent 68.0% 25.9% 3.4% 2.7%  
           
District 32
    Wayne Coates (D)Jim Raussen (R)Manny Tepper (L)Stan Wernz   
Hamilton 21,581 21,046 992 2,004  
           
Percent 47.3% 46.1% 2.2% 4.4%  
           
District 33
    Tony Condia (R)Steve Driehaus (D)      
Hamilton 14,377 19,263      
           
Percent 42.7% 57.3%      
           
District 34
    Bill Seitz (R)Jean Siebenaler (D)      
Hamilton 34,687 19,129      
           
Percent 64.5% 35.5%      
           
District 35
    Patricia Clancy (R)Jeannette Harrison (D)Sharon Rozier (N)    
Hamilton 29,567 15,570 1,497    
           
Percent 63.4% 33.4% 3.2%    
           
District 36
    Everett Dejager (L)Michelle Schneider (R)John Smith (D)    
Hamilton 1,865 35,133 15,086    
           
Percent 3.6% 67.5% 29.0%    
           
District 37
    Tom Brinkman, Jr. (R)Jim Donaldson (N)Les Mann (D)    
Hamilton 35,245 2,029 15,531    
           
Percent 66.7% 3.8% 29.4%    
           
District 38
    Dixie Allen (D)Synthia Jackson (N)      
Montgomery 17,472 3,862      
           
Percent 81.9% 18.1%      
           
District 39
    Logan Martinez Fred Strahorn (D)Brian Whitaker (R)    
Montgomery 2,132 22,411 7,956    
           
Percent 6.6% 69.0% 24.5%    
           
District 40
    Arlene Setzer (R)Don Shaffer (D)      
Montgomery 25,718 20,823      
           
Percent 55.3% 44.7%      
           
District 41
    Bryan Carey (L)Dick Church, Jr. (D)Richard Hartmann Jon Husted (R)Charles Turner (N)
Montgomery 904 18,698 3,934 24,593 705
           
Percent 1.9% 38.3% 8.1% 50.4% 1.4%
           
           
           
District 42
    Joe Lacey (D)John White (R)      
Montgomery 16,062 25,048      
           
Percent 39.1% 60.9%      
           
District 43
    Bob Debrosse (L)Diana Fessler (R) Carol Mckeever (D)    
Miami 2,451 16,250 12,338    
Montgomery 676 6,886 7,028    
TOTAL 3,127 23,136 19,366    
Percent 6.9% 50.7% 42.4%    
           
District 44
    Maxine Blake (R)Chet Sutherland (L)Barbara Sykes (D)    
Summit 4,960 1,117 23,254    
           
Percent 16.9% 3.8% 79.3%    
           
District 45
    Charles Hunter (N)Kurt Landefeld (D)Bryan Williams (R)    
Summit 2,087 23,698 30,465    
           
Percent 3.7% 42.1% 54.2%    
           
District 46
    Kevin Coughlin (R)Bob Hart (L)S. Worhatch (D)    
Summit 34,480 1,951 17,539    
           
Percent 63.9% 3.6% 32.5%    
           
District 47
    Chris Long (R)Robert Otterman (D)      
Summit 9,172 24,412      
           
Percent 27.3% 72.7%      
           
District 48
    Michael Grimm (D)Twyla Roman (R)      
Portage 5,603 8,411      
Summit 17,821 21,764      
TOTAL 23,424 30,175      
Percent 43.7% 56.3%      
           
District 49
    Jack Ford (D)Dennis M. Sparks       
Lucas 26,423 0      
           
Percent 100.0% 0%      
           
District 50
    John Garcia (R)Joseph Lipinski Jeanine Perry (D)    
Lucas 9,340 1,958 20,837    
           
Percent 29.1% 6.1% 64.8%    
           
District 51
    John Billis (D)Lynn Olman (R)      
Lucas 17,291 34,230      
           
Percent 33.6% 66.4%      
           
District 52
    Teresa Fedor (D)James Mettler (R)William Stephenson, Jr. (L)    
Lucas 26,416 19,897 1,163    
           
Percent 55.6% 41.9% 2.4%    
           
District 53
    Chris Redfern (D)Joseph Woods (R)      
Erie 11,986 7,353      
Lucas 5,572 2,880      
Ottawa 11,057 8,214      
TOTAL 28,615 18,447      
Percent 60.8% 39.2%      
           
District 54
    Mary Cain (R)Mary Cirelli (D)      
Stark 14,498 20,262      
           
Percent 41.7% 58.3%      
           
District 55
    Kirk Schuring (R)Marylyn Scott (D)      
Stark 35,459 19,218      
           
Percent 64.9% 35.1%      
           
District 56
    Ronald Brown (L)John Hagan (R)Mike Stevens (D)    
Stark 2,190 24,029 23,006    
           
Percent 4.4% 48.8% 46.7%    
           
District 57
    John Boccieri (D)Ron Hood (R)      
Carroll 5,231 6,906      
Mahoning 13,838 10,220      
Stark 7,068 7,122      
TOTAL 26,137 24,248      
Percent 51.9% 48.1%      
           
District 58
    Gary Cates (R)A. Mitchell (D)      
Butler 35,941 17,888      
           
Percent 66.8% 33.2%      
           
District 59
    Archie Johnson (D)Gregory Jolivette (R)      
Butler 13,894 31,479      
           
Percent 30.6% 69.4%      
           
District 60
    R. Bach (N)Shawn Webster (R)Patrick White (L)Kevin Williams (D)  
Butler 738 18,138 1,101 9,735  
Preble 421 10,374 919 5,211  
TOTAL 1,159 28,512 2,020 14,946  
Percent 2.5% 61.1% 4.3% 32.0%  
           
District 61
    G. Metelsky (D)        
Lorain 29,998        
           
Percent 100.0%        
           
District 62
    Jeffrey Manning (R)Christopher Rothgery (D)      
Lorain 25,988 23,861      
           
Percent 52.1% 47.9%      
           
District 63
    John Fitch (N)J. Lendrum (R)Natalie Mosher (D)Gerard Seman (L)  
Erie 220 6,592 7,114 202  
Huron 369 9,263 7,065 272  
Lorain 460 8,320 9,567 466  
TOTAL 1,049 24,175 23,746 940  
Percent 2.1% 48.4% 47.6% 1.9%  
           
District 64
    John Fockler, Jr. (L)Sylvester Patton (D)      
Mahoning 3,209 28,862      
           
Percent 10.0% 90.0%      
District 65
    Kenneth Carano (D)Nancy Hull (R)      
Mahoning 31,781 20,288      
           
Percent 61.0% 39.0%      
           
District 66
    Charles Burger (R)Daniel Sferra (D)      
Trumbull 16,101 23,854      
           
Percent 40.3% 59.7%      
           
District 67
    Todd Bonar (R)Anthony Latell, Jr. (D)Timothy Mcneil, Sr.     
Trumbull 10,128 29,993 4,554    
           
Percent 22.7% 67.1% 10.2%    
           
District 68
    Frank Evan (L)Jeffrey Fanger (D)Timothy Grendell (R)    
Geauga 1,478 14,665 23,250    
Trumbull 331 2,979 3,941    
TOTAL 1,809 17,644 27,191    
Percent 3.9% 37.8% 58.3%    
           
District 69
    Valerie Federico (D)Sarah Tetzloff (L)Ronald Young (R)    
Lake 20,903 1,155 23,967    
           
Percent 45.4% 2.5% 52.1%    
           
District 70
    Jamie Callender (R)Karen Insana (D)Alan Majni (L)    
Lake 24,400 20,225 974    
           
Percent 53.5% 44.4% 2.1%    
           
District 71
    Sherrill Callahan (D)Jean Schmidt (R)      
Clermont 15,327 36,433      
           
Percent 29.6% 70.4%      
           
District 72
    Tom Niehaus (R)Anthony Waters Ken Zuk (D)    
Brown 8,538 1,071 5,995    
Clermont 7,944 866 5,332    
Clinton 9,000 846 4,198    
TOTAL 25,482 2,783 15,525    
Percent 58.2% 6.4% 35.5%    
           
District 73
    Roger Evans (R)Ron Rhine (D)      
Clark 18,724 20,842      
           
Percent 47.3% 52.7%      
           
District 74
    Cynthia Dunlevy (D)Merle Kearns (R)      
Clark 6,030 10,872      
Greene 5,559 10,438      
Madison 4,387 9,242      
TOTAL 15,976 30,552      
Percent 34.3% 65.7%      
           
           
District 75
    Gene Brown (D)Brian Tirbovich Ann Womer Benjamin (R)    
Portage 18,683 4 26,888    
           
Percent 41.0% 0.0% 59.0%    
           
District 76
    Kevin Dewine (R)Eric Marcus (D)Christina Turner (N)    
Greene 28,294 14,045 3,046    
           
Percent 62.3% 30.9% 6.7%    
           
District 77
    Patricia Blakely (D)David Evans (R)      
Licking 18,496 30,944      
           
Percent 37.4% 62.6%      
           
District 78
    Lisa Eliason (D)Larry Householder (R)Scott Nazzarine (L)    
Athens 10,022 7,551 634    
Hocking 4,368 6,074 208    
Licking 2,197 4,178 153    
Perry 4,893 7,634 234    
TOTAL 21,480 25,437 1,229    
Percent 44.6% 52.8% 2.6%    
           
District 79
    William Hartnett (D)Edward Olson (R)      
Richland 24,809 18,186      
           
Percent 57.7% 42.3%      
           
District 80
    Carol Cottrell (N)Jon Peterson (R)Juliann Secrest (D)    
Delaware 2,019 30,604 17,260    
Morrow 813 6,789 4,169    
Richland 439 4,651 2,984    
TOTAL 3,271 42,044 24,413    
Percent 4.7% 60.3% 35.0%    
           
District 81
    Donald Bower (L)Charles Calvert (R)Franklin Tibbitts (D)    
Medina 2,911 31,729 18,504    
           
Percent 5.5% 59.7% 34.8%    
           
District 82
    Stephen Buehrer (R)Timothy Holtsberry (D)      
Defiance 8,101 7,554      
Fulton 12,739 5,198      
Williams 9,490 5,314      
TOTAL 30,330 18,066      
Percent 62.7% 37.3%      
           
District 83
    Gregory Harpel (L)James Hoops (R)      
Henry 1,365 11,261      
Paulding 1,866 5,884      
Putnam 1,878 13,527      
Van Wert 1,895 9,950      
TOTAL 7,004 40,622      
Percent 14.7% 85.3%      
District 84
    Keith Faber (R)Bill Sell (D)      
Darke 15,367 7,202      
Mercer 9,781 8,219      
Miami 6,984 2,811      
TOTAL 32,132 18,232      
Percent 63.8% 36.2%      
           
District 85
    Derrick Seaver (D)David Shiffer (R)      
Auglaize 6,623 5,363      
Champaign 5,361 9,566      
Shelby 11,017 7,830      
TOTAL 23,001 22,759      
Percent 50.26% 49.74%      
           
District 86
    Mike Gilb (R)Kenneth Ludwig (D)      
Auglaize 4,705 2,531      
Hancock 19,670 9,311      
Hardin 5,290 5,080      
TOTAL 29,665 16,922      
Percent 63.7% 36.3%      
           
District 87
    Anthony Core (R)Stacy Roberts (D)      
Logan 12,894 4,736      
Marion 6,835 5,801      
Union 11,349 4,551      
TOTAL 31,078 15,088      
Percent 67.3% 32.7%      
           
           
District 88
    Dennis Stapleton (R)        
Adams 7,849        
Fayette 7,587        
Highland 11,723        
Pike 6,623        
TOTAL 33,782        
Percent 100.0%        
           
District 89
    Del Cook (D)Rex Damschroder (R)      
Sandusky 7,841 17,274      
Seneca 6,096 13,630      
TOTAL 13,937 30,904      
Percent 31.1% 68.9%      
           
District 90
    Bob Gooding (D)Steve Reinhard (R)      
Crawford 6,758 11,607      
Marion 5,493 5,707      
Seneca 1,577 2,368      
Wyandot 3,297 6,067      
TOTAL 17,125 25,749      
Percent 39.9% 60.1%      
           
District 91
    Joseph Sulzer Sr. (D)Bruce Wilson (L)David Wilson (R)    
Pickaway 5,223 656 5,621    
Ross 15,528 777 8,573    
Vinton 2,721 191 1,600    
TOTAL 23,472 1,624 15,794    
Percent 57.4% 4.0% 38.6%    
           
District 92
    William Ogg (D)        
Lawrence 8,270        
Scioto 23,667        
TOTAL 31,937        
Percent 100.0%        
           
District 93
    Thom Collier (R)Benjamin Wills (L)Daniel Zawacki (D)    
Ashland 10,787 735 8,333    
Huron 1,933 141 1,767    
Knox 11,656 697 7,051    
TOTAL 24,376 1,573 17,151    
Percent 56.6% 3.6% 39.8%    
           
District 94
    John Carey, Jr. (R)        
Gallia 9,486        
Jackson 10,107        
Lawrence 8,303        
Meigs 7,145        
TOTAL 35,041        
Percent 100.0%        
           
District 95
    Jim Aslanides (R)Wayne Yoder (D)      
Coshocton 9,124 4,726      
Holmes 6,378 2,296      
Muskingum 11,523 7,266      
TOTAL 27,025 14,288      
Percent 65.4% 34.6%      
           
District 96
    Nancy Aiken (D)Nancy Hollister (R)      
Athens 3,605 2,725      
Morgan 2,034 3,705      
Muskingum 5,467 7,173      
Washington 6,721 11,788      
TOTAL 17,827 25,391      
Percent 41.2% 58.8%      
           
District 97
    Keith Busch (D)Kerry Metzger (R)      
Guernsey 4,557 9,882      
Tuscarawas 9,167 22,802      
TOTAL 13,724 32,684      
Percent 29.6% 70.4%      
           
District 98
    K. Krupinski (D)Frank Sentich, Jr. (R)      
Harrison 4,253 2,719      
Jefferson 16,612 17,065      
Tuscarawas 2,776 1,077      
TOTAL 23,641 20,861      
Percent 53.1% 46.9%      
           
District 99
    Garry Wells (R)Charlie Wilson (D)      
Belmont 7,183 22,455      
Monroe 1,602 5,271      
Noble 3,304 2,470      
Washington 3,568 3,080      
TOTAL 15,657 33,276      
Percent 32.0% 68.0%