Democratic Ohio House of Representatives: March 19, 1996

Official Results

 

DISTRICT # 01

 

JAKE

 

  

 

PHILLIPS

    
ALLEN

3,467

   
TOTALS

3,467

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 02

 

BOB

   

 

TURNER

   
WARREN

2,786

   
TOTALS

2,786

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 03

 

SEAN D

   

 

LOGAN

   
COLUMBIANA

8,614

   
TOTALS

8,614

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 04

 

ANTONIO C

   

 

YAP

  

 
WOOD

5,336

   
TOTALS

5,336

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 05

 

ROSS A

   

 

BOGGS JR

   
ASHTABULA

9,789

   
TOTALS

9,789

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 06

 

MARY

   

 

CECIL

   
FAIRFIELD

6,237

   
TOTALS

6,237

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 07

 

MICHAEL W

   

 

RICKETT

   
WAYNE

3,871

   
TOTALS

3,871

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 08

 

RICHARD L

C  J

 

 

NORRIS

PRENTISS

 
CUYAHOGA**

1,208

7,108

 
TOTALS

1,208

7,108

 
PERCENTAGE OF VOTES

14.53%

85.47%

 

DISTRICT # 09

 

BARBARA

   

 

BOYD

  

 
CUYAHOGA**

8,761

   
TOTALS

8,761

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 10

 

TROY LEE

TIMOTHY F

ANNIE L

PRESTON H

 

JAMES

JOHNSON

KEY

TERRY III
CUYAHOGA**

3,049

868

1,424

944

TOTALS

3,049

868

1,424

944

PERCENTAGE OF VOTES

48.51%

 13.81%

22.66%

15.02%

DISTRICT # 11

 

LARRY

PETER LAWSON

 

 

FRIEDMAN

JONES

 
CUYAHOGA**

5,239

7,974

 
TOTALS

5,239

7,974

 
PERCENTAGE OF VOTES

39.65%

60.35%

 

DISTRICT # 12

 

MARGARET

VERMEL M

 

 

PEOPLES

WHALEN

 
CUYAHOGA**

2,348

7,510

 
TOTALS

2,348

7,510

 
PERCENTAGE OF VOTES

23.82%

76.18%

 

DISTRICT # 13

 

P MICHAEL

BARBARA C

 

 

KAZAROVICH

PRINGLE

 
CUYAHOGA**

1,717

6,181

 
TOTALS

1,717

6,181

 
PERCENTAGE OF VOTES

21.74%

78.26%

 

DISTRICT # 14

 

JAMES P

ED

 

 

BOYLE

JERSE

 
CUYAHOGA**

3,575

6,562

 
TOTALS

3,575

6,562

 
PERCENTAGE OF VOTES

35.27%

64.73%

 

DISTRICT # 15

 

JOSEPH V

   

 

MESTNIK

   
CUYAHOGA**

4,884

   
MEDINA**

561

   
TOTALS

5,445

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

  

 

DISTRICT # 16

 

DAVID T

   

 

BROCK

   
CUYAHOGA**

5,521

   
TOTALS

5,521

  

 
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 17

 

DAN

BRYAN E

MICHAEL J

 

BRADY

FLANNERY

SKINDELL

CUYAHOGA**

5,180

3,141

594

TOTALS

5,180

3,141

594

PERCENTAGE OF VOTES

58.11%

35.23%

6.66%

DISTRICT # 18

 

ROCCO J

   

 

COLONNA

   
CUYAHOGA**

7,785

   
TOTALS

7,785

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 19

 

PATRICK A

   

 

SWEENEY

   
CUYAHOGA**

9,536

   
TOTALS

9,536

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 20

 

RON

   

 

MOTTL

   
CUYAHOGA**

9,508

   
TOTALS

9,508

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 21

 

OTTO B

   

 

BEATTY JR

   
FRANKLIN**

3,357

   
TOTALS

3,357

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 22

 

CHARLETA B

   

 

TAVARES

   
FRANKLIN**

3,905

   
TOTALS

3,905

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 23

 

CLEVE

   

 

RICKSECKER

   
FRANKLIN**

2,143

   
TOTALS

2,143

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 24

 

BRIAN

   

 

MCCANN

   
FRANKLIN**

3,716

   
TOTALS

3,716

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 25

 

BOB

   

 

WELD

   
FRANKLIN**

3,159

  

 
TOTALS

3,159

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 26

 

COREY ALAN

   

 

DITSLEAR

   
FRANKLIN**

1,869

   
TOTALS

1,869

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

  

 

DISTRICT # 27

 

QUENTIN

   

 

FIELDS

   
FRANKLIN**

2,697

   
TOTALS

2,697

  

 
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 28

 

JOHN

   

 

SHEA

   
FRANKLIN**

2,279

  

 
TOTALS

2,279

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 29

 

JOSEPH E

   

 

THOMPSON

  

 
FRANKLIN**

1,695

   
PICKAWAY**

364

   
TOTALS

2,059

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 30

 

SAM

   

 

BRITTON

   
HAMILTON**

9,351

   
TOTALS

9,351

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 31

 

MARK L

   

 

MALLORY

   
HAMILTON**

5,885

   
TOTALS

5,885

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 32

 

CATHERINE L

   

 

BARRETT

   
HAMILTON**

5,484

   
TOTALS

5,484

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 33

 

JEROME F

   

 

LUEBBERS

   
HAMILTON**

3,979

  

 
TOTALS

3,979

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 34

 

KATHLEEN M

   

 

GOEDL

   
HAMILTON**

3,613

   
TOTALS

3,613

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 35

 

DANIEL R

   

 

BROOKS

   
HAMILTON**

4,183

   
TOTALS

4,183

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 36

 

ROBERT H

   

 

MITCHELL

   
HAMILTON**

4,039

  

 
TOTALS

4,039

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 37

 

STEVEN C

   

 

HUFFMAN

   
HAMILTON**

3,999

   
TOTALS

3,999

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 38

 

LLOYD E

   

 

LEWIS JR

  

 
MONTGOMERY**

3,525

   
TOTALS

3,525

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 39

 

TOM

   

 

ROBERTS

   
MONTGOMERY**

3,892

   
TOTALS

3,892

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 40

 

RICH

  

 

 

FRANKHOUSER

   
MONTGOMERY**

3,654

 

 
TOTALS

3,654

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

  

 

DISTRICT # 42

 

JOYCE P

   

 

FERRAR

   
MONTGOMERY**

2,007

   
TOTALS

2,007

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 43

 

DAVID A

  

 

 

BREWER

   
MIAMI**

2,401

   
MONTGOMERY**

1,245

   
TOTALS

3,646

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 44

 

VERNON

   

 

SYKES

   
SUMMIT**

5,432

   
TOTALS

5,432

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 45

 

KAREN M

   

 

DOTY

   
SUMMIT**

6,204

   
TOTALS

6,204

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 46

 

JOHN N

   

 

SCHMIDT

   
SUMMIT**

5,866

   
TOTALS

5,866

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 47

 

BETTY

  

 

 

SUTTON

   
SUMMIT**

5,222

   
TOTALS

5,222

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 48

 

BRENDA

GARY

 

 

MCLEOD-FARGO

CLAIR

 
PORTAGE**

2,064

0

 
SUMMIT**

5,214

2

 
TOTALS

7,278

2

 
PERCENTAGE OF VOTES

99.97%

0.03%

 

DISTRICT # 49

 

JACK

  

 

 

FORD

   
LUCAS**

3,466

   
TOTALS

3,466

  

 
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 50

 

KAREN

GEORGE W

 

 

KRAUSE

WAGNER

 
LUCAS**

3,042

1,590

 
TOTALS

3,042

1,590

 
PERCENTAGE OF VOTES

65.67%

34.33%

 

DISTRICT # 51

 

FLUTE

   

 

RICE

   
LUCAS**

3,111

   
TOTALS

3,111

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 52

 

MARK H

   

 

LEASOR

   
LUCAS**

3,108

   
TOTALS

3,108

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 53

 

DARRELL W

   

 

OPFER

   
ERIE**

4,473

   
LUCAS**

1,239

   
OTTAWA

2,429

   
TOTALS

8,141

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 54

 

WILLIAM J

RACHEL J

 

 

HEALY

ROHRER

 
STARK**

9,089

3,766

 
TOTALS

9,089

3,766

 
PERCENTAGE OF VOTES

70.70%

29.30%

 

DISTRICT # 55

 

BOB

   

 

CORLETT

  

 
STARK**

10,942

   
TOTALS

10,942

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 56

 

JOHNNIE

   

 

MAIER

   
STARK**

12,504

   
TOTALS

12,504

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 57

 

KENNETH L

   

 

S B MATHENY

   
CARROLL

2,050

   
MAHONING**

4,926

  

 
STARK**

2,164

   
TOTALS

9,140

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 58

 

KENDALL R

  

 
 

MAYS

   
BUTLER**

2,582

   
TOTALS

2,582

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 59

 

DONALD

  

 

 

HERSHNER

   
BUTLER**

2,327

   
TOTALS

2,327

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 60

 

BETSY

   

 

MARSHALL

   
BUTLER**

1,238

   
PREBLE

1,026

   
TOTALS

2,264

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 61

 

GEORGE DANIEL 

  

 

 

METELSKY

  

 
LORAIN**

9,310

   
TOTALS

9,310

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 62

 

JOHN R

   

 

BENDER

   
LORAIN**

8,117

   
TOTALS

8,117

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 63

 

JARVIS M

   

 

BABCOCK

   
ERIE**

1,887

   
HURON**

1,880

   
LORAIN**

2,736

   
TOTALS

6,503

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 64

 

ROBERT F

JAMES J

 

 

HAGAN

VARGO

 
MAHONING**

14,616

6,500

 
TOTALS

14,616

6,500

 
PERCENTAGE OF VOTES

69.22%

30.78%

 

DISTRICT # 65

 

RONALD V

   

 

GERBERRY

   
MAHONING**

23,504

   
TOTALS

23,504

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 66

 

MICHAEL G

   

 

VERICH

   
TRUMBULL**

13,119

   
TOTALS

13,119

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 67

 

JAMES J

JUNE H

 

 

CHUFO

LUCAS

 
TRUMBULL**

4,524

12,979

 
TOTALS

4,524

12,979

 
PERCENTAGE OF VOTES

25.85%

74.15%

 

DISTRICT # 68

 

SALLY

   

 

LAMARCA

   
GEAUGA

2,981

   
TRUMBULL**

1,527

   
TOTALS

4,508

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 69

 

WILLIAM M

D E VIERRE

 

 

BAKER

DOUGLAS

 
LAKE**

3,406

 1,438

 
TOTALS

3,406

1,438

 
PERCENTAGE OF VOTES

70.31%

29.69%

 

DISTRICT # 70

 

STEPHEN

ANITA M

 

 

KOMARJANSKI

TIGHE

 
LAKE**

4,501

2,271

 
TOTALS

4,501

2,271

 
PERCENTAGE OF VOTES

66.46%

33.54%

 

DISTRICT # 71

 

DAVIS B

   

 

QUINLAN

   
CLERMONT**

2,945

   
TOTALS

2,945

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 72

 

RANDY

   

 

MEFFORD

   
BROWN

2,393

   
CLERMONT**

1,035

   
CLINTON

813

   
TOTALS

4,241

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 73

 

DAVID

   

 

HARTLEY

   
CLARK**

7,825

   
TOTALS

7,825

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 74

 

JACK

   

 

SCHIRA

   
CLARK**

2,592

   
GREENE**

1,225

   
MADISON

1,220

   
TOTALS

5,037

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 75

 

SALLY S

SCOTT

 

 

HENZEL

WALKER

 
PORTAGE**

6,272

4,926

 
TOTALS

6,272

4,926

 
PERCENTAGE OF VOTES

56.01%

43.99%

 

DISTRICT # 76

 

JEFFREY ALAN

   

 

HOLTZAPPLE

   
GREENE**

3,898

   
TOTALS

3,898

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 77

 

JOHN M

   

 

BUCHANAN

   
LICKING**

6,580

   
TOTALS

6,580

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 78

 

MARY

   

 

ABEL

   
ATHENS**

4,343

   
HOCKING

2,537

   
LICKING**

1,012

   
PERRY

1,697

   
TOTALS

9,589

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 79

 

FRANK S

   

 

SAWYER

   
RICHLAND**

7,915

   
TOTALS

7,915

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 80

 

ANTHONY M

   

 

MARCONI

   
DELAWARE

2,728

   
MORROW

1,610

   
RICHLAND**

817

   
TOTALS

5,155

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 81

 

BRIAN

   

 

FALLON

   
MEDINA**

5,327

   
TOTALS

5,327

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 82

 

LAURA

   

 

KRILL

   
DEFIANCE

2,086

   
FULTON

773

   
WILLIAMS

967

   
TOTALS

3,826

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 83

 

SARAH A

   

 

WILLIAMS

   
HENRY

1,391

   
PAULDING

1,390

   
PUTNAM

2,404

   
VAN WERT

1,387

   
TOTALS

6,572

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 84

 

BARBARA MANGEN

   

 

PIERCE

   
DARKE

2,344

   
MERCER

2,903

   
MIAMI**

790

   
TOTALS

6,037

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 85

 

RICHARD A

   

 

ANSLEY

   
AUGLAIZE**

1,196

   
CHAMPAIGN

1,334

   
SHELBY

2,308

   
TOTALS

4,838

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 86

 

SHELLY A

   

 

MAY

   
AUGLAIZE**

838

   
HANCOCK

1,036

   
HARDIN

724

   
TOTALS

2,598

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 87

 

PATRICIA ANN

   

 

ALLEN

   
LOGAN

1,109

   
MARION**

2,522

   
UNION

1,269

   
TOTALS

4,900

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 88

 

JAIME V

   

 

HAZELBAKER

   
ADAMS

946

   
FAYETTE

639

   
HIGHLAND

923

   
PIKE

1,897

   
TOTALS

4,405

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 89

 

ROGER

   

 

WISE

   
SANDUSKY

3,055

   
SENECA**

1,998

   
TOTALS

5,053

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 90

 

RANDY

   

 

WESTON

   
CRAWFORD

3,153

   
MARION**

2,433

   
SENECA**

528

   
WYANDOT

1,260

   
TOTALS

7,374

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 91

 

MICHAEL C

   

 

SHOEMAKER

   
PICKAWAY**

1,559

   
ROSS

4,155

   
VINTON

1,071

   
TOTALS

6,785

   

 

 

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 92

 

WILLIAM L

   

 

OGG

   
LAWRENCE**

1,668

   
SCIOTO

7,321

  

 
TOTALS

8,989

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

  

 

DISTRICT # 93

 

MICHAEL R

  

 

 

WILLIAMS

   
ASHLAND

1,670

   
HURON**

380

   
KNOX

1,784

   
TOTALS

3,834

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 94

 

JEFFERY J

   

 

FOWLER

   
GALLIA

1,769

   
JACKSON

1,058

   
LAWRENCE**

1,016

   
MEIGS

1,526

   
TOTALS

5,369

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 95

 

WAYNE J

   

 

YODER

   
COSHOCTON

1,625

   
HOLMES

834

   
MUSKINGUM **

1,119

   
TOTALS

3,578

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 96

 

JOHN A

   

 

REZABEK

   
ATHENS**

1,447

   
MORGAN

583

   
MUSKINGUM **

914

   
WASHINGTON**

1,681

   
TOTALS

4,625

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 97

 

F DEAN

   

 

PUTT

   
GUERNSEY

2,190

   
TUSCARAWAS**

7,686

   
TOTALS

9,876

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 98

 

JERRY W

   

 

KRUPINSKI

   
HARRISON

3,220

   
JEFFERSON

14,045

   
TUSCARAWAS**

1,418

   
TOTALS

18,683

   
PERCENTAGE OF VOTES

100.00%

   

DISTRICT # 99

 

WILLIAM L

CHARLES A

 

 

THOMAS

WILSON JR

 
BELMONT

7,151

9,332

 
MONROE

1,829

1,488

 
NOBLE

469

511

 
WASHINGTON**

512

370

 
TOTALS

9,961

11,701

 
PERCENTAGE OF VOTES

45.98%

54.02%