Ohio Secretary of State's Office
 Jon Husted & the Office  |  Elections & Voting  |  Campaign Finance  |  Legislation & Ballot Issues  |  Businesses  |  Records  |  Media Center  |  Publications 
Return to the Elections & Voting Landing pageReturn to the Elections & Voting Landing pageElectionsElectionsElections
Skip Navigation Links
Elections and Voting
VotersExpand Voters
Uniformed & Overseas
Citizens Absentee
Voters UOCAVA
Expand Uniformed & Overseas<br> Citizens Absentee <br>Voters UOCAVA
Precinct Election OfficialsExpand Precinct Election Officials
Elections OfficialsExpand Elections Officials
CandidatesExpand Candidates
Election Results & Data
Campaign Finance
Voting InitiativesExpand Voting Initiatives

 

 

(614) 466-2655
(877) SOS-OHIO (767-6446)
TTY (614) 466-0562
Toll-free TTY (877) 644-6889
E-mail The Office
180 E. Broad St., 16th Floor
Columbus, Ohio 43215

Printer Friendly Page

Presidential Electors: November 3, 1992

Official Results 

*DEMOCRATIC PARTY

BILL CLINTON FOR PRESIDENT

AND AL GORE FOR VICE PRESIDENT

Diane Johnson............................................ Cincinnati

Thomas Chandler......................................... Cincinnati

Miriam K. Maue.......................................... Kettering

Dan Martin.............................................. Canton

David E. Giese.......................................... Vermillion

Enos L. Singer.......................................... Marietta

Barbara Fern Martin..................................... Springfield

Gary Elsass............................................. Sidney

Stephanie L. Madden..................................... Toledo

Ronald M. Mottl......................................... North Royalton

Minetta Savage.......................................... Cleveland

John T. Greene.......................................... Columbus

Mary Adelaide Briggs.................................... Newberry

Nancy R. Treichler...................................... Tallmadge

Mike Stinziano.......................................... Columbus

Henry Yoder............................................. Killbuck

Linda J. O'Brien-Vodnar................................. Youngstown

Ruby C. Gilliam......................................... Minerva

Margaret Kearsey........................................ Willoughby

Lee Fisher.............................................. Shaker Heights

Mary Ellen Withrow...................................... Waldo

REPUBLICAN PARTY

GEORGE BUSH FOR PRESIDENT

AND DAN QUAYLE FOR VICE PRESIDENT

Eugene P. Ruehlmann...................................... Cincinnati

Rose Vesper.............................................. New Richmond

Dr. Deepak Kumar......................................... Centerville

Robert V. Holmes......................................... Elida

Clark Kolp............................................... Van Wert

Dorothy Hodson........................................... Hillsboro

Joseph E. Haines......................................... Xenia

Owen Hall................................................ Celina

James H. Brennan......................................... Toledo

Irene Morrow............................................. Cleveland

Herbert T. Atkins........................................ Cleveland

Marjorie J. Hardin....................................... Columbus

Robert K. Wilson......................................... Elyria

David L. Brennan......................................... Akron

James A. Rhodes.......................................... Columbus

Carroll J. Myers......................................... Ashland

Arnold Collins........................................... Girard

James E. Carnes.......................................... St. Clairsville

Jerry Hruby.............................................. Brecksville

Paul Mifsud.............................................. Gahanna

William R. Timken Jr.................................... Canton

PLEDGED TO LENORA B. FULANI FOR PRESIDENT

AND MARIA ELIZABETH MUNOZ

FOR VICE PRESIDENT

Robert Foster............................................ Cleveland

Carrie Scott............................................. Cleveland

Marjorie Parker.......................................... Cleveland

Annete Ratliff........................................... Cleveland Heights

Felipe Acerlot........................................... Cleveland

James G. Hammerhofer..................................... Cleveland

Joycie Agosto............................................ Cleveland

James Moore.............................................. Cleveland

Chris Bogdany............................................ Bedford Heights

Laura Anpyal............................................. Bedford Heights

Florence King............................................ Cleveland

Kim Kibort............................................... Brooklyn

Kim Henderson............................................ East Cleveland

Michael Pellituro........................................ Cleveland Heights

Lisa Miller.............................................. Columbus

Robert E. Conroy......................................... Columbus

David A. Malley.......................................... Columbus

Kirk Mack................................................ East Cleveland

Steve Trager............................................. Mayfield Heights

Marci Alexander.......................................... Cleveland

Carmen Johnson........................................... Cleveland

PLEDGED TO BO GRITZ FOR PRESIDENT

AND CY MINNETT FOR VICE PRESIDENT

Darrel Gamjeir.......................................... Euclid

Damon M. Appel.......................................... Willowick

Glenn Eveland Jr....................................... Willoughby

Glenn Eveland, Sr....................................... Willoughby

Peter G. Popadopulos.................................... Canton

Girvis McGill........................................... Canton

Theodore E. Nekie....................................... Canton

David R. Kavela......................................... Parma

Dennis P. Hopper........................................ Aurora

Glenn A. Boris.......................................... Macedonia

Robert J. Ril........................................... Stow

Gayle Amick............................................. Bedford Heights

Harry S. Amick.......................................... Bedford Heights

G.T. Herrier............................................ Westlake

Patricia Herrier........................................ Westlake

Joana S. Gorian......................................... Bay Village

Howard M. Feldman....................................... Bay Village

Keith Eckmeyer.......................................... Kent

Dorothy B. Grable....................................... Munroe Falls

Paul E. Grable.......................................... Munroe Falls

Patricia Howlett........................................ Lyndhurst

PLEDGED TO JOHN HAGELIN FOR PRESIDENT

AND VINTON TOMPKINS FOR VICE PRESIDENT

Walter P. Keith III..................................... Akron

Anne E. Keith........................................... Akron

Patricia K. Noel........................................ Akron

Bruce B. Merchant. Richfield Township

Bob Iverson............................................. Rocky River

Raymonde Purcell........................................ Westlake

John H. Fitch........................................... Oberlin

Sonya Glavinia.......................................... Beachwood

Vesna Glavinia.......................................... Beachwood

David Kluter............................................ North Ridgeville

Judy Lengel............................................. Hudson

Glenda Argo............................................. Columbus

Paul Schult............................................. Oxford

Scott Welbaum........................................... Greenville

Meena Manek............................................. Mason

Paul Schaefer........................................... Cincinnati

James C. Gloystein...................................... Solon

Phylis Gloystein........................................ Solon

Len Vanello............................................. Broadview Heights

Christine Sidon......................................... Parma Heights

Yoko T. Elstro.......................................... Strongsville

PLEDGED TO HENRY KING FOR PRESIDENT

AND SANDRA KING FOR VICE PRESIDENT (WI)

Jonathan S. Heard....................................... Cleveland

Robert C. Halch......................................... Cleveland

Dollie Davis............................................ Cleveland

Jackie Crimshaw......................................... Cleveland

Teresa Turner........................................... Cleveland

Emil Harris............................................. Cleveland

Paul Treadnell.......................................... Cleveland

Jan Jones............................................... Cleveland

Wilma Smith............................................. Cleveland

Victoria Jones.......................................... Cleveland

Anthony Aslliet......................................... Cleveland

R. Colbert.............................................. Cleveland

H. Kiser................................................ Cleveland

M. Davis................................................ Cleveland

Celeste Woods........................................... Cleveland

Area Hammond............................................ Cleveland

Roberta Blackmon........................................ Cleveland

Danita Bailey........................................... Cleveland

Marion Williams......................................... Cleveland

Rosie Buks.............................................. Cleveland

Lena Bell............................................... Cleveland

PLEDGED TO LYNDON H. LAROUCHE Jr. FOR
PRESIDENT AND JAMES L. BEVEL
FOR VICE PRESIDENT

Lampuni Baier............................................ Youngstown

Selina Hightower......................................... Youngstown

Georger Rath............................................. Cleveland

Briana D. Cortez......................................... Lorain

Trinadad Cortez.......................................... Lorain

John Sabrils............................................. Euclid

Manley L. Miller......................................... Alliance

Constance L. Jones....................................... Steubenville

Sandra K. Harr........................................... Rayland

Mary A. Brown............................................ Dublin

Joseph Orty.............................................. Columbus

Anthony Cortez........................................... Columbus

Seabren Bishop........................................... Gahanna

Neil C. Peterson......................................... Newark

Marcella M. Gibbs........................................ Cincinnati

James R. Gibbs........................................... Cincinnati

Maureen J. Schuller...................................... Oxford

Peter M. Schuller........................................ Oxford

Paul Kent Myers.......................................... Monroe

Sharon E. Konns-Myers.................................... Monroe

Doncel Smith............................................. Johnson Towship

PLEDGED TO ANDRE MARROU FOR PRESIDENT

AND NANCY LORD FOR VICE PRESIDENT

Dena L. Bruedigain...................................... Columbus

M. A. Leach............................................. Loveland

Robert L. DeBrosse...................................... Piqua

William J. Hilman....................................... Granville

Mark C. Ginter.......................................... Cincinnnati

David Macko............................................. Solon

Ralph Mullinger......................................... Findlay

Dawn D. Mullinger....................................... Findlay

Carolyn M. DeJager...................................... Cincinnati

Everett J. DeJager...................................... Cincinnati

Jeff Kants.............................................. Chagrin Falls

Tara N. Gorka........................................... Columbus

Gary A. Gorka........................................... Columbus

Matthew R. Geyler....................................... Pickerington

Harold Cheney III....................................... Pickerington

James W. Parker......................................... Columbus

Russell A. Osborn....................................... Lancaster

Rachel L. Lloyd......................................... Bowling Green

Mark E. Rose............................................ Kettering

Vern Staats............................................. Dayton

LeRoy A. Lloyd.......................................... Bowling Green

PLEDGED TO H. ROSS PEROT FOR PRESIDENT

AND JAMES STOCKDALE FOR VICE PRESIDENT

Deborah A. Fisher....................................... Lakewood

Arlene Darrow........................................... Broadview Heights

John R. Hill............................................ Toledo

Marvin L. Rsayttof...................................... Sylvania

William F. Menning...................................... Cincinnati

Edward J. Nime.......................................... Cincinnati

Chris Bellairs.......................................... Cincinnati

Thomas W. Class......................................... Dayton

Donna Class............................................. Dayton

Paul D. Ballard......................................... Miamisburg

Robert M. Dodge Jr..................................... Columbus

Molly M. McCormick...................................... Dublin

Eric W. Harris, Sr...................................... Austintown

W. B. Waldkirch......................................... Girard

Juliette A. Thompson.................................... Youngstown

Nina May Sutton......................................... Lakewood

William V. Sweet........................................ Berea

Robert D. Newcomer...................................... Wooster

Jack T. Bates........................................... Akron

Joyce M. Kuehne......................................... Mansfield

Barbara L. Gradisher.................................... Cuyahoga Falls

PLEDGED JAMES A. WARREN FOR PRESIDENT

AND WILLIE MAE REID FOR VICE PRESIDENT (WI)

Paul M. Clatie.......................................... Cleveland

Don Mackle.............................................. Cleveland

Peter Thierjung......................................... Cleveland

James Wright............................................ Cleveland Heights

Carl Collins............................................ Cleveland

Sandra M. Nelson.................................... Cleveland Heights

Julie Rowland........................................... Cleveland

Almeda Kirsch........................................... Shaker Heights

Clay Husk............................................... Cleveland

Jeffrey K. Jones........................................ Cleveland

Donald G. Parks......................................... Cleveland

V. McCann............................................... Cleveland

David R. Rowlands....................................... Cleveland

Afrodita Constantinides................................. Lakewood

Robert J. Browning...................................... Amherst

Marcia H. Gallo......................................... Cleveland

P. Byrne................................................ Lakewood

Reginald Frederick...................................... Euclid

Kyle D. Marbury......................................... Shaker Heights

Wane Winston............................................ Cleveland

Valerie G. Libby........................................ Cincinnati

 

Stay Connected
Follow our office
OhioSOSHusted
Facebook Follow OhioSOSHusted on Twitter YouTube
The Ohio Channel Ohio Secretary of State's office RSS Feeds

Section Features

Guide to Voting in Ohio

Be a P.E.O.

2014 Candidate Requirement Guide

2014 Election Calendar


 Privacy  |  Contact Us  |  State of Ohio

Created 2011

Footer Fade Left  Footer Seal  Footer Fade Right

Jon Husted & the Office

Contact Us
Biography
Duties & Responsibilities
Media Center
Publications
Employment


Initiatives

Ohio Military Votes
Ohio Business Profile
Reshape Ohio
Vote in Honor of a Veteran
Founding Fathers
Shielding Our Protectors
Be a P.E.O. in Ohio


Legislation & Ballot Issues

Putting an Issue on the Ballot
Ohio Ballot Board
Bill Effective Dates

Voters

Register to Vote / Update Your Address
Voting Absentee
FAQs About Voting
About This Election
Voters With Disabilities
Uniformed & Overseas Citizens Absentee Voters (UOCAVA)
Rights & Responsibilities


Elections Results & Data

Elections Officials

County Board Directory
Directives, Advisories, Memos & Tie Votes
Forms & Petitions
Resources
Precinct Election Officials
County Voting Equipment

National Voter Registration Act


Candidates

Election Calendar
Candidate Requirement Guide
Forms & Petitions
District Maps


Campaign Finance

Search Candidates & Committees
File Online
Handbook
Resources

Business Services

Ohio Business Central
Business Name Search
Guide to Name Availability
Filing Forms & Fee Schedule
Business Filing Notification System
Ohio Business Profile


Uniform Commercial Code

File Online
Search Filings
UCC Forms & Fees


Business Information

Starting a Business
Expedite Your Filing
FAQs
Business Identity Theft
Certificates of Good Standing
Prepayment Accounts
Request a Report
Glossary of Business Entities

Records

Apostilles & Certifications
Notary Public
Search Notaries
Minister License
Search Ministers
Forms & Fees
Non-Resident Alien Land
Debarred Contractors

Historical Documents


Laws of Ohio
Ohio Constitution
Profile Ohio