Ohio Secretary of State's Office
 Jon Husted & the Office  |  Elections & Voting  |  Campaign Finance  |  Legislation & Ballot Issues  |  Businesses  |  Records  |  Media Center  |  Publications 
Return to the Elections & Voting Landing pageReturn to the Elections & Voting Landing pageElectionsElectionsElections
Skip Navigation Links
Elections and Voting
VotersExpand Voters
Uniformed & Overseas
Citizens Absentee
Voters UOCAVA
Expand Uniformed & Overseas<br> Citizens Absentee <br>Voters UOCAVA
Precinct Election OfficialsExpand Precinct Election Officials
Elections OfficialsExpand Elections Officials
CandidatesExpand Candidates
Election Results & Data
Campaign Finance
Voting InitiativesExpand Voting Initiatives

 

 

(614) 466-2655
(877) SOS-OHIO (767-6446)
TTY (614) 466-0562
Toll-free TTY (877) 644-6889
E-mail The Office
180 E. Broad St., 16th Floor
Columbus, Ohio 43215

Printer Friendly Page

Presidential Electors: November 2, 1976

Official Tabulation: November 2, 1976
*DEMOCRATIC PARTY

Paul Tipps .......... Dayton
Gertrude W. Donahey .......... Columbus
Pam Swafford .......... Cincinnati
Joseph Bartlett .......... Cincinnati
C. J. McLin Jr. .......... Dayton
Charles Hauenstein .......... Bluffton
Wilfred Hesterman .......... Napoleon
Robert Badgley .......... Chillicothe
William L. Coleman .......... Milford Center
David L. Smith .......... Middletown
William F. Boyle .......... Toledo
Mary Benson .......... Carroll
E. W. Mastrangelo .......... Willoughby
Barbara Holland .......... Columbus
Joseph Ujhelyi .......... Lorain
Eva Poinar .......... Akron
Nelson Lancione .......... Columbus
John Meeks .......... Canton
John McDonald .......... Columbus
Frank Vanelle .......... Bellaire
William Cafaro .......... Youngstown
Mercedes Cotner .......... Cleveland
Ike Thompson .......... Cleveland
Anthony Garofoli .......... Cleveland
Walter Minch .......... Parma

AMERICAN PARTY

Donald Babcock Bay .......... Village
Carl Baldridge .......... Bellefontaine
Karen Bender .......... Parma
Arthur L. Cain .......... Strongsville
Elizabeth Chamberlain .......... New Concord
James Dittoe .......... Somerset
JoAnne Dorsey .......... Akron
Alice Duritza .......... Warren
Winthrop French .......... Wakeman
Georgia Garner .......... Carrollton
Francis Hunstiger .......... Parma Heights
Louise Julian .......... Cleveland
Bobby Kaiser .......... Mineral City
Charles Martin .......... Lawrence
Alexander Munteon .......... Lorain
Noble Olson .......... Cincinnati
Wayne St. John .......... Columbus
Eugene Sloan .......... Hinckley
John Smith .......... Sebring
Mary Sturwold .......... Covington
Bernard Waits .......... Batavia
Clarence Wiemels .......... Lakewood
Ed Williams .......... Port Clinton
Dennis Wood .......... Lakemore
Lillian Zell .......... Bellefontaine 

PLEDGED TO ROGER MacBRIDE FOR PRESIDENT AND DAVID BERGLAND FOR VICE PRESIDENT

Robert E. Lehman .......... Cleveland
James E. Higgins .......... Columbus
Francis Smith .......... Pleasant City
John DeJager .......... Cincinnati
Stewart Simpkins .......... Bedford
Karl Peterjohn .......... Cleveland
Everett DeJager .......... Cincinnati
Jim Johnson .......... Warrensville Heights
Carolyn DeJager .......... Cincinnati
Linda Bunyan .......... Akron
Goldie Black .......... Cleveland
John Chipka .......... Parma
William MacReynolds .......... Columbus
Randall Cesco .......... Loveland
Frederick Sands .......... Euclid
David Rogers .......... Shaker Heights
Gordon Paine .......... Painesville
John Rako .......... Toledo
Gregory Tomaro .......... Mayfield Heights
Roy L. McCarthy .......... Cleveland
Bernard Peterson .......... Cincinnati
Jordan Holtz .......... Mayfield Heights
Randal Anderson .......... Kettering
Vincent Williams .......... Fostoria
Carol Kender .......... Columbus 

PLEDGED TO PETER CAMEJO FOR PRESIDENT AND WILLIE MAE REID FOR VICE PRESIDENT

Meyer Alewitz .......... Cleveland
Glen G. Arnodo .......... Cleveland
Carole Lenor Banks .......... Shaker Heights
Robert A. Banks .......... Shaker Heights
Glenn A. Campbell .......... Cleveland
George E. Chomalou .......... Akron
Sophia M. Chomalou .......... Akron
Richard E. Cramer .......... Cleveland
Daryl L. Drobnick .......... Cleveland Heights
Jeffrey M. Feather .......... Cleveland Heights
Lysle D. Gordon .......... Cleveland Heights
Brad J. Kahn .......... Cleveland Heights
Joseph P. Kear .......... Cleveland
Almeda Kirsch .......... Shaker Heights
Karen Ann Kordisch .......... Lakewood
Phillip A. Norris .......... Cleveland Heights
Shirley Marie Pasholk .......... Cleveland
Joseph Portaro .......... Cleveland
Christopher M. Rayson .......... Cleveland Heights
Paula H. Savich .......... Cleveland
George A. Solomonoff .......... Cleveland Heights
Nancy Ann Stemmer .......... Cleveland Heights
Jean Tussey .......... Cleveland Heights
Christine A. Young .......... Lakewood
Mary C. Zins .......... Cleveland Heights 

REPUBLICAN PARTY

Earl T. Barnes .......... Cincinnati
Ruth Stokes .......... Cincinnati
Loren M. Berry .......... Dayton
Blair Williams .......... Celina
Marian Stokes .......... Fremont
Dorothy M. Clifton .......... Blanchester
Wilfred D. Jones .......... Dayton
John R. Moser .......... Hamilton
Walter A. Churchill .......... Toledo
William A. Keslar .......... Zanesville
C. Lee Mantle .......... Painesville
JoAnn Davidson .......... Reynoldsburg
Robert J. Corts .......... Elyria
James E. Houston .......... Akron
Russell Leach .......... Columbus
Richard D. Watkins .......... Canton
Carroll J. Myers .......... Ashland
Hudson Hillyer .......... Uhrichsville
Ross E. Conn .......... Canfield
Ralph J. Perk .......... Cleveland
James D. Johnson .......... Cleveland
Louise R. Farr .......... Cleveland Heights
Claudia M. Guzzo .......... North Olmsted
Martha C. Moore .......... Cambridge
Keith McNamara .......... Bexley 

PLEDGED TO EUGENE J. McCARTHY FOR PRESIDENT AND DENNIS M. ANDERSON FOR VICE PRESIDENT

Dennis M. Anderson .......... Bowling Green
Jimmy Earl Avery .......... Garfield Heights
Ruth M. Avery .......... Toledo
Mark D. Bernstein .......... Yellow Springs
Susan Bhalla .......... Kent
Jada Rae Boulton .......... Parma Heights
Louise P. Burns .......... Berea
Keith Carton Burris .......... Coshocton
James P. Dixon .......... Yellow Springs
Marchelle K. Drayton .......... Toledo
Faye DeBeck Flynt .......... Cincinnati
Matthew J. Ford .......... Sylvania
Karen Jean Gibson .......... Kent
Carol Keller .......... Kent
Edmond McCaffray .......... Wooster
David Maus .......... New Philadelphia
Debra Kaye Obrenski .......... Kent
Frederick J. Peltier II .......... Toledo
Susan K. Purves .......... Wooster
Alvin A. Rood .......... Oberlin
Audrey Rood .......... Oberlin
James Stern .......... Columbus
Mary Beth Yosses .......... Toledo
John B. Perera .......... Columbus
Cheryl Rood .......... Cincinnati 

PLEDGED TO GUS HALL FOR PRESIDENT AND JARVIS TYNER FOR VICE PRESIDENT

Michael F. Alexander .......... Youngstown
John M. Armstrong .......... Cincinnati
Marc Beallor .......... Cleveland
Wallace Bednarczyk .......... Alliance
Candice M. Berlowitz .......... Cincinnati
Kenneth James BeSaw .......... Worthington
Edward Chaka .......... Cleveland
Gregory Bruce Bostick .......... Lorain
LeRoy O. Coston .......... Cleveland
Carl L. Davis .......... Akron
Carl D. Edelman .......... Cleveland
Alonzo S. Howard .......... Cleveland
Eugene M. Hrycyk .......... Akron
Reynold J. Johnjulio .......... Youngstown
LeRoy W. Jones .......... Akron
Samuel Linen .......... Cleveland
George M. Lyons .......... Akron
Ronald Johnson .......... Cleveland
Melvin Moore .......... Cleveland
Charity Moore .......... Cleveland
Richard Nagin .......... Cleveland
George Tomsik .......... Garfield Heights
Mary C. Turner .......... Vienna
Joseph A. Turner .......... Vienna
Audrey West .......... Cleveland Heights 

PLEDGED TO LYNDON H. LaROUCHE Jr. FOR PRESIDENT AND RONALD WAYNE EVANS FOR VICE PRESIDENT

Klein S. Merriman .......... Cleveland
Barbara A. Gettel .......... Cleveland
Randolph A. Wedler .......... Cleveland
Mark C. Kwincinski .......... Cleveland
Marsha A. Kwicinski .......... Cleveland
Thomas Szymecko .......... Cleveland
Michael J. Micale .......... Cleveland
David A. Copperman .......... Cleveland Heights
David J. Childers Jr. .......... Vermilion
Claudia Cortes .......... Lorain
Freda M. Hickman .......... Cincinnati
Barbara T. Meyer .......... Akron
David Phillips .......... Akron
Michelle Magraw .......... Akron
Robin Arlene Reese .......... Akron
Robert Jennings Reese .......... Akron
Richard Lee Davenport .......... Toledo
Robert F. Kajfasz .......... Toledo
Peter Bowen .......... Toledo
Carol R. Winters .......... Toledo
Michael Williams .......... Toledo
James P. Butler .......... Niles
Carlene E. Ryan .......... Cleveland
Gary L. Davenport .......... Toledo
Michael G. Smith .......... Cincinnati 

PLEDGED TO JULIUS LEVIN FOR PRESIDENT AND CONSTANCE BLOMEN FOR VICE PRESIDENT(WI)

Robert P. Burns .......... North Royalton
Nick Chorich .......... Akron
Angela DeBord .......... Dayton
Reynold R. Elkins .......... Kettering
Conrad Gutermuth Jr. .......... Uniontown
Lucy Hamlin .......... Akron
Donald Hare North .......... Olmsted
Irmgard Hare North .......... Olmsted
Mable I. Hershberger .......... Westerville
Katherine Kapitz .......... Akron
Peter M. Kapitz .......... Akron
William Kovacs .......... Akron
Chester F. Louthan .......... New Lebanon
John Mitich .......... Akron
George Norton .......... Cleveland
Alva D. O`Neill .......... Fairview Park
Doreen A. O`Neill .......... Fairview Park
John O`Neill .......... Fairview Park
Frank Rachek .......... Cleveland
Keith A. Shively .......... Columbus
Margaret L. Shively .......... Columbus
Marie Z. Simmons .......... Doylestown
Raymond Simmons .......... Doylestown
Mary Vasiloff .......... Barberton
Nick Vasiloff .......... Barberton 

PLEDGED TO BEN BUBAR FOR PRESIDENT AND EARL DODGE FOR VICE PRESIDENT(WI)

Lucille Lafferty .......... Columbus
Kathleen Sheesley .......... Willoughby
Vera Webb .......... Hamden
Faith Dolby .......... Groveport
Jennings B. Streby .......... Fredericktown
Lucile Streby .......... Fredericktown
Ruth H. Erman .......... Coshocton
Thelma Riehl .......... Canton
Mary Thomas .......... Camden
Emery Cook .......... Bucyrus
Elizabeth Smith .......... Bowerston
Olive E. Forbes .......... Bellville
A. Glenn Carpenter .......... Ashland
Dale C. Moyer .......... Alvordton
Gladys Hicks .......... Alliance
Ada Warner .......... Pomeroy
Lois C. Ziler .......... Caldwell
Clara Palm .......... Fredericktown
Viola Leasure .......... Zanesville
Joseph B. Sprague .......... Lima
N. Mary Bell .......... Liverpool
Dawn Birney .......... Uniontown
Ruby Mayer .......... Cridersville
Sylvia Pipkin .......... Coshocton
Dorothy Linn .......... Bucyrus

(WI) Denotes write-in.

Stay Connected
Follow our office
OhioSOSHusted
Facebook Follow OhioSOSHusted on Twitter YouTube
The Ohio Channel Ohio Secretary of State's office RSS Feeds

Section Features

2014 Candidate Requirement Guide

2014 Election Calendar

Guide to Voting in Ohio

Be a P.E.O.


 Privacy  |  Contact Us  |  State of Ohio

Created 2011

Footer Fade Left  Footer Seal  Footer Fade Right

Jon Husted & the Office

Contact Us
Biography
Duties & Responsibilities
Media Center
Publications
Employment


Initiatives

Ohio Military Votes
Ohio Business Profile
Reshape Ohio
Vote in Honor of a Veteran
Founding Fathers
Shielding Our Protectors
Be a P.E.O. in Ohio


Legislation & Ballot Issues

Putting an Issue on the Ballot
Ohio Ballot Board
Bill Effective Dates

Voters

Register to Vote / Update Your Address
Voting Absentee
FAQs About Voting
About This Election
Voters With Disabilities
Uniformed & Overseas Citizens Absentee Voters (UOCAVA)
Rights & Responsibilities


Elections Results & Data

Elections Officials

County Board Directory
Directives, Advisories, Memos & Tie Votes
Forms & Petitions
Resources
Precinct Election Officials
County Voting Equipment

National Voter Registration Act


Candidates

Election Calendar
Candidate Requirement Guide
Forms & Petitions
District Maps


Campaign Finance

Search Candidates & Committees
File Online
Handbook
Resources

Business Services

Ohio Business Central
Business Name Search
Guide to Name Availability
Filing Forms & Fee Schedule
Business Filing Notification System
Ohio Business Profile


Uniform Commercial Code

File Online
Search Filings
UCC Forms & Fees


Business Information

Starting a Business
Expedite Your Filing
FAQs
Business Identity Theft
Certificates of Good Standing
Prepayment Accounts
Request a Report
Glossary of Business Entities

Records

Apostilles & Certifications
Notary Public
Search Notaries
Minister License
Search Ministers
Forms & Fees
Non-Resident Alien Land
Debarred Contractors

Historical Documents


Laws of Ohio
Ohio Constitution
Profile Ohio