Ohio Secretary of State's Office
 Jon Husted & the Office  |  Elections & Voting  |  Campaign Finance  |  Legislation & Ballot Issues  |  Businesses  |  Records  |  Media Center  |  Publications 
Return to the Elections & Voting Landing pageReturn to the Elections & Voting Landing pageElectionsElectionsElections
Skip Navigation Links
Elections and Voting
VotersExpand Voters
Uniformed & Overseas
Citizens Absentee
Voters UOCAVA
Expand Uniformed & Overseas<br> Citizens Absentee <br>Voters UOCAVA
Precinct Election OfficialsExpand Precinct Election Officials
Elections OfficialsExpand Elections Officials
CandidatesExpand Candidates
Election Results & Data
Campaign Finance
Voting InitiativesExpand Voting Initiatives

 

 

(614) 466-2655
(877) SOS-OHIO (767-6446)
TTY (614) 466-0562
Toll-free TTY (877) 644-6889
E-mail The Office
180 E. Broad St., 16th Floor
Columbus, Ohio 43215

Printer Friendly Page

State Representative: November 4, 2008

Official Amended Results

* Denotes candidate elected. (WI) denotes write-in. ** Denotes only part of the county is in this district.

State Representative - District 01
County
Linda Bolon *
Caroline Hergenrother
 
 
Democratic
Republican
 
Columbiana
30,378
16,852
 
Total 30,378 16,852  
Percentage of Votes 64.32% 35.68%  
       
State Representative - District 02
County
Kris Jordan *
Janice Lanier
 
 
Republican
Democratic
 
Delaware
51,280
32,394
 
Total 51,280 32,394  
Percentage of Votes 61.29% 38.71%  
       
State Representative - District 03
County
Ron Amstutz *
Merle Miller
 
 
Republican
Democratic
 
Wayne
32,034
17,199
 
Total 32,034 17,199  
Percentage of Votes 65.07% 34.93%  
       
State Representative - District 04
County
Matt Huffman *
No Candidate
 
 
Republican
Democratic
 
Allen
39,979
   
Total 39,979    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 05
County
Gerald Stebelton *
No Candidate
 
 
Republican
Democratic
 
Fairfield
48,241
   
Total 48,241    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 06
County
Jeffery Bretz
Randy Gardner *
 
 
Democratic
Republican
 
Wood
22,858
37,253
 
Total 22,858 37,253  
Percentage of Votes 38.03% 61.97%  
       
State Representative - District 07
County
Beverly Valencic
Kenny Yuko *
 
 
Republican
Democratic
 
Cuyahoga **
8,373
37,927
 
Total 8,373 37,927  
Percentage of Votes 18.08% 81.92%  
       
State Representative - District 08
County
Armond Budish *
Jerry Powell
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
44,746
6,430
 
Total 44,746 6,430  
Percentage of Votes 87.44% 12.56%  
       
State Representative - District 09
County
Barbara Boyd *
Charles Drake
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
39,305
5,588
 
Total 39,305 5,588  
Percentage of Votes 87.55% 12.45%  
       
State Representative - District 10
County
Eugene Miller *
No Candidate
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
23,975
   
Total 23,975    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 11
County
Rosalind McAllister
Sandra Williams *
 
 
Republican
Democratic
 
Cuyahoga **
4,765
27,982
 
Total 4,765 27,982  
Percentage of Votes 14.55% 85.45%  
       
State Representative - District 12
County
Michael DeBose *
Bryan Glencer
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
40,816
4,122
 
Total 40,816 4,122  
Percentage of Votes 90.83% 9.17%  
       
State Representative - District 13
County
Mary-Louise Kirk
Michael Skindell *
 
 
Republican
Democratic
 
Cuyahoga **
8,865
27,010
 
Total 8,865 27,010  
Percentage of Votes 24.71% 75.29%  
       
State Representative - District 14
County
Mike Foley *
David Morris
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
29,684
10,604
 
Total 29,684 10,604  
Percentage of Votes 73.68% 26.32%  
       
State Representative - District 15
County
Timothy DeGeeter *
No Candidate
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
32,364
   
Total 32,364    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 16
County
Nan Baker *
Jennifer Brady
 
 
Republican
Democratic
 
Cuyahoga **
30,900
29,777
 
Total 30,900 29,777  
Percentage of Votes 50.93% 49.07%  
       
State Representative - District 17
County
Bob Belovich
Josh Mandel *
 
 
Democratic
Republican
 
Cuyahoga **
19,119
48,280
 
Total 19,119 48,280  
Percentage of Votes 28.37% 71.63%  
       
State Representative - District 18
County Colleen Grady Matt Patten *  
  Republican Democratic  
Cuyahoga **
27,468
28,425
 
Total 27,468 28,425  
Percentage of Votes 49.14% 50.86%  
       
State Representative - District 19
County Marian Harris * Michael Johnston Brad Lewis
  Democratic Libertarian Republican
Franklin **
33,796
3,366
33,061
Total 33,796 3,366 33,061
Percentage of Votes 48.13% 4.79% 47.08%
       
State Representative - District 20
County Nancy Garland * Jim Mc Gregor  
  Democratic Republican  
Franklin **
32,232
30,580
 
Total 32,232 30,580  
Percentage of Votes 51.32% 48.68%  
       
State Representative - District 21
County Jeremiah Arn Kevin Bacon * Jay Perez
  Libertarian Republican Democratic
Franklin **
1,772
27,494
24,073
Total 1,772 27,494 24,073
Percentage of Votes 3.32% 51.55% 45.13%
       
State Representative - District 22
County John Carney * Michael Keenan  
  Democratic Republican  
Franklin **
36,414
27,956
 
Total 36,414 27,956  
Percentage of Votes 56.57% 43.43%  
       
State Representative - District 23
County Keith Goldhardt Cheryl Grossman *  
  Democratic Republican  
Franklin **
24,904
35,459
 
Total 24,904 35,459  
Percentage of Votes 41.26% 58.74%  
       
State Representative - District 24
County Ted Celeste * Tim Rankin  
  Democratic Republican  
Franklin **
33,656
24,605
 
Total 33,656 24,605  
Percentage of Votes 57.77% 42.23%  
       
State Representative - District 25
County Daryl Hennessy Dan Stewart *  
  Republican Democratic  
Franklin **
15,783
29,712
 
Total 15,783 29,712  
Percentage of Votes 34.69% 65.31%  
       
State Representative - District 26
County Joseph Healy Tracy Heard *  
  Republican Democratic  
Franklin **
8,162
40,248
 
Total 8,162 40,248  
Percentage of Votes 16.86% 83.14%  
       
State Representative - District 27
County Jim Hunter W. Weddington *  
  Republican Democratic  
Franklin **
7,185
35,293
 
Total 7,185 35,293  
Percentage of Votes 16.91% 83.09%  
       
State Representative - District 28
County Virgil Lovitt Connie Pillich *  
  Republican Democratic  
Hamilton **
25,849
31,401
 
Total 25,849 31,401  
Percentage of Votes 45.15% 54.85%  
       
State Representative - District 29
County Louis Blessing * Adam Noe  
  Republican Democratic  
Hamilton **
30,802
25,547
 
Total 30,802 25,547  
Percentage of Votes 54.66% 45.34%  
       
State Representative - District 30
County Bob Klug Bob Mecklenborg *  
  Democratic Republican  
Hamilton **
15,343
44,338
 
Total 15,343 44,338  
Percentage of Votes 25.71% 74.29%  
       
State Representative - District 31
County Denise Driehaus * Steve Johnson  
  Democratic Republican  
Hamilton **
25,600
11,735
 
Total 25,600 11,735  
Percentage of Votes 68.57% 31.43%  
       
State Representative - District 32
County Theo Barnes Dale Mallory *  
  Republican Democratic  
Hamilton **
8,617
35,042
 
Total 8,617 35,042  
Percentage of Votes 19.74% 80.26%  
       
State Representative - District 33
County Thomas Brown Tyrone Yates *  
  Republican Democratic  
Hamilton **
10,698
36,408
 
Total 10,698 36,408  
Percentage of Votes 22.71% 77.29%  
       
State Representative - District 34
County Jeff Sinnard Peter Stautberg *  
  Democratic Republican  
Hamilton **
23,273
34,334
 
Total 23,273 34,334  
Percentage of Votes 40.4% 59.6%  
       
State Representative - District 35
County Marcia Garrison (WI) Ron Maag * Jonathan Morris (WI)
  Independent Republican Independent
Hamilton **
216
23,634
6
Warren **
30
27,534
2
Total 246 51,168 8
Percentage of Votes 0.48% 99.51% 0.02%
       
State Representative - District 36
County Seth Morgan * Charles Morton  
  Republican Democratic  
Montgomery **
33,097
22,459
 
Total 33,097 22,459  
Percentage of Votes 59.57% 40.43%  
       
State Representative - District 37
County Andi Eveslage Peggy Lehner *  
  Democratic Republican  
Montgomery **
19,089
35,171
 
Total 19,089 35,171  
Percentage of Votes 35.18% 64.82%  
       
State Representative - District 38
County Terry Blair * Susan Lienesch  
  Republican Democratic  
Montgomery **
34,825
22,475
 
Total 34,825 22,475  
Percentage of Votes 60.78% 39.22%  
       
State Representative - District 39
County Clayton Luckie * Joshua Smith  
  Democratic Republican  
Montgomery **
29,766
6,977
 
Total 29,766 6,977  
Percentage of Votes 81.01% 18.99%  
       
State Representative - District 40
County Ann Siefker Roland Winburn *  
  Republican Democratic  
Montgomery **
13,103
34,318
 
Total 13,103 34,318  
Percentage of Votes 27.63% 72.37%  
       
State Representative - District 41
County Randy Cole Brian Williams *  
  Republican Democratic  
Summit **
29,820
35,240
 
Total 29,820 35,240  
Percentage of Votes 45.83% 54.17%  
       
State Representative - District 42
County Mike Moran * Richard Nero  
  Democratic Republican  
Summit **
32,739
25,858
 
Total 32,739 25,858  
Percentage of Votes 55.87% 44.13%  
       
State Representative - District 43
County Stephen Dyer * Judy Jones  
  Democratic Republican  
Portage **
10,255
7,036
 
Summit **
25,016
17,557
 
Total 35,271 24,593  
Percentage of Votes 58.92% 41.08%  
       
State Representative - District 44
County Vernon Sykes * No candidate  
  Democratic Republican  
Summit **
37,314
   
Total 37,314    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 45
County Joe Fazek John Otterman *  
  Republican Democratic  
Summit **
12,050
30,229
 
Total 12,050 30,229  
Percentage of Votes 28.5% 71.5%  
       
State Representative - District 46
County Darlene Dunn Barbara Sears *  
  Democratic Republican  
Lucas **
28,346
37,651
 
Total 28,346 37,651  
Percentage of Votes 42.95% 57.05%  
       
State Representative - District 47
County Peter Ujvagi * No Candidate  
  Democratic Republican  
Lucas **
32,240
   
Total 32,240    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 48
County Edna Brown * Carolyn Eyre  
  Democratic Republican  
Lucas **
37,548
6,848
 
Total 37,548 6,848  
Percentage of Votes 84.58% 15.42%  
       
State Representative - District 49
County Matthew Szollosi * Jeff Wingate  
  Democratic Republican  
Lucas **
34,138
13,124
 
Total 34,138 13,124  
Percentage of Votes 72.23% 27.77%  
       
State Representative - District 50
County Celeste DeHoff Todd Snitchler *  
  Democratic Republican  
Stark **
24,661
31,107
 
Total 24,661 31,107  
Percentage of Votes 44.22% 55.78%  
       
State Representative - District 51
County Scott Oelslager * No Candidate  
  Republican Democratic  
Stark **
51,418
   
Total 51,418    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 52
County Richard Hart Stephen Slesnick *  
  Republican Democratic  
Stark **
12,981
28,365
 
Total 12,981 28,365  
Percentage of Votes 31.4% 68.6%  
       
State Representative - District 53
County Rocky Day Timothy Derickson *  
  Democratic Republican  
Butler **
17,441
33,625
 
Total 17,441 33,625  
Percentage of Votes 34.15% 65.85%  
       
State Representative - District 54
County Courtney Combs * Ken Keith  
  Republican Democratic  
Butler **
26,712
20,118
 
Total 26,712 20,118  
Percentage of Votes 57.04% 42.96%  
       
State Representative - District 55
County Bill Coley * Tony Klimek  
  Republican Democratic  
Butler **
37,036
21,926
 
Total 37,036 21,926  
Percentage of Votes 62.81% 37.19%  
       
State Representative - District 56
County Joseph Koziura * No Candidate  
  Democratic Republican  
Lorain **
38,002
   
Total 38,002    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 57
County Matt Lundy * Daniel Urban  
  Democratic Republican  
Lorain **
37,193
27,367
 
Total 37,193 27,367  
Percentage of Votes 57.61% 42.39%  
       
State Representative - District 58
County Terry Boose * Terry Traster  
  Republican Democratic  
Huron
14,642
9,595
 
Lorain **
10,213
12,554
 
Seneca **
2,682
1,701
 
Total 27,537 23,850  
Percentage of Votes 53.59% 46.41%  
       
State Representative - District 59
County Ronald Gerberry * Dick McCarthy  
  Democratic Republican  
Mahoning **
37,608
24,967
 
Total 37,608 24,967  
Percentage of Votes 60.1% 39.9%  
       
State Representative - District 60
County Timothy Gordon Robert Hagan *  
  Republican Democratic  
Mahoning **
6,360
35,754
 
Total 6,360 35,754  
Percentage of Votes 15.1% 84.9%  
       
State Representative - District 61
County Mark Okey * Paul Ray Kirk Susany
  Democratic Independent Republican
Carroll
8,402
509
4,327
Mahoning **
7,523
602
6,301
Stark **
9,339
974
4,929
Tuscarawas **
4,776
227
1,658
Total 30,040 2,312 17,215
Percentage of Votes 60.6% 4.66% 34.73%
       
State Representative - District 62
County Lorraine Fende * Mike Gutierrez  
  Democratic Republican  
Lake **
34,525
20,549
 
Total 34,525 20,549  
Percentage of Votes 62.69% 37.31%  
       
State Representative - District 63
County Carol-Ann Schindel Mark Schneider *  
  Republican Democratic  
Lake **
25,187
29,655
 
Total 25,187 29,655  
Percentage of Votes 45.93% 54.07%  
       
State Representative - District 64
County Tom Letson * Thomas Montgomery  
  Democratic Republican  
Trumbull **
31,783
15,290
 
Total 31,783 15,290  
Percentage of Votes 67.52% 32.48%  
       
State Representative - District 65
County Sandra Harwood * Timothy McNeil Lyle Waddell
  Democratic Libertarian Republican
Trumbull **
33,609
3,846
11,383
Total 33,609 3,846 11,383
Percentage of Votes 68.82% 7.88% 23.31%
       
State Representative - District 66
County Joe Uecker * No Candidate  
  Republican Democratic  
Clermont **
49,363
   
Total 49,363    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 67
County Shannon Jones * No Candidate  
  Republican Republican  
Warren **
51,236
   
Total 51,236    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 68
County Kathleen Chandler * W. Zeller  
  Democratic Republican  
Portage **
34,251
18,920
 
Total 34,251 18,920  
Percentage of Votes 64.42% 35.58%  
       
State Representative - District 69
County William Batchelder * Jack Schira  
  Republican Democratic  
Medina **
38,684
22,505
 
Total 38,684 22,505  
Percentage of Votes 63.22% 36.78%  
       
State Representative - District 70
County Bill Conner Jarrod Martin *  
  Democratic Republican  
Greene **
22,836
33,619
 
Total 22,836 33,619  
Percentage of Votes 40.45% 59.55%  
       
State Representative - District 71
County Howard Hill Jay Hottinger *  
  Democratic Republican  
Licking **
22,287
36,362
 
Total 22,287 36,362  
Percentage of Votes 38% 62%  
       
State Representative - District 72
County Ross McGregor * Richard Spangler  
  Republican Democratic  
Clark **
22,679
22,146
 
Total 22,679 22,146  
Percentage of Votes 50.59% 49.41%  
       
State Representative - District 73
County Jay Goyal * David Nitzsche  
  Democratic Republican  
Richland **
30,359
16,913
 
Total 30,359 16,913  
Percentage of Votes 64.22% 35.78%  
       
State Representative - District 74
County Bruce Goodwin * David Pilliod  
  Republican Democratic  
Defiance **
11,512
5,829
 
Fulton
11,377
8,491
 
Williams
10,747
5,822
 
Total 33,636 20,142  
Percentage of Votes 62.55% 37.45%  
       
State Representative - District 75
County Lynn Wachtmann * No Candidate  
  Republican Democratic  
Defiance **
488
   
Henry
11,055
   
Paulding
7,098
   
Putnam
14,675
   
Van Wert
11,451
   
Total 44,767    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 76
County Clifford Hite * Patrick Matheny (WI) No Candidate
  Republican Independent Democratic
Auglaize **
5,865
0
 
Hancock
28,379
702
 
Hardin
9,311
10
 
Total 43,555 712  
Percentage of Votes 98.39% 1.61%  
       
State Representative - District 77
County James Zehringer * No Candidate  
  Republican Democratic  
Darke **
13,024
   
Mercer
17,567
   
Preble
15,104
   
Total 45,695    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 78
County John Adams ** No Candidate  
  Republican Democratic  
Auglaize **
12,566
   
Champaign
13,556
   
Shelby
18,716
   
Total 44,838    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 79
County Richard Adams * Melissa Stanley  
  Republican Democratic  
Darke **
5,297
2,676
 
Miami
30,774
18,329
 
Total 36,071 21,005  
Percentage of Votes 63.2% 36.8%  
       
State Representative - District 80
County Ed Enderle Dennis Murray *  
  Republican Democratic  
Erie
18,598
21,068
 
Ottawa **
8,005
9,194
 
Total 26,603 30,262  
Percentage of Votes 46.78% 53.22%  
       
State Representative - District 81
County Andrew Kashmer Jeff Wagner *  
  Democratic Republican  
Ottawa **
1,872
2,665
 
Sandusky
10,749
18,183
 
Seneca **
7,009
14,823
 
Total 19,630 35,671  
Percentage of Votes 35.5% 64.5%  
       
State Representative - District 82
County Jeffrey McClain * Wanda Sharrock Mark Smith
  Republican Democratic Independent
Crawford
9,992
8,108
2,004
Marion **
7,885
6,887
1,618
Wyandot
7,366
2,512
699
Total 25,243 17,507 4,321
Percentage of Votes 53.63% 37.19% 9.18%
       
State Representative - District 83
County Dave Burke * No Candidate  
  Republican Democratic  
Logan
16,362
   
Marion **
8,091
   
Union
19,492
   
Total 43,945    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 84
County Connie Crockett Robert Hackett *  
  Democratic Republican  
Clark **
7,920
11,022
 
Greene **
7,501
12,096
 
Madison
5,785
10,605
 
Total 21,206 33,723  
Percentage of Votes 38.61% 61.39%  
       
State Representative - District 85
County Raymond Pryor * John Schlichter  
  Democratic Republican  
Fayette
5,332
5,942
 
Pickaway **
4,877
6,047
 
Ross **
14,927
10,916
 
Total 25,136 22,905  
Percentage of Votes 52.32% 47.68%  
       
State Representative - District 86
County David Daniels * Bill Horne  
  Republican Democratic  
Clinton
11,619
6,572
 
Highland
10,972
7,482
 
Pike
5,072
6,396
 
Total 27,663 20,450  
Percentage of Votes 57.5% 42.5%  
       
State Representative - District 87
County Clyde Evans * Shane Meldick  
  Republican Democratic  
Gallia
9,368
3,623
 
Jackson
7,746
5,918
 
Lawrence **
7,975
5,160
 
Ross **
2,521
2,103
 
Vinton
3,130
2,453
 
Total 30,740 19,257  
Percentage of Votes 61.48% 38.52%  
       
State Representative - District 88
County Danny Bubp * No Candidate  
  Republican Democratic  
Adams **
4,952
   
Brown
15,742
   
Clermont **
20,607
   
Total 41,301    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 89
County Todd Book * No Candidate  
  Democratic Republican  
Adams **
2,422
   
Lawrence **
9,589
   
Scioto
25,844
   
Total 37,855    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 90
County Duane Grassbaugh Margaret Ruhl *  
  Democratic Republican  
Ashland **
2,665
3,113
 
Knox
12,057
14,883
 
Morrow
6,809
8,371
 
Richland **
4,136
5,719
 
Total 25,667 32,086  
Percentage of Votes 44.44% 55.56%  
       
State Representative - District 91
County Dan Dodd * Bill Hayes  
  Democratic Republican  
Hocking
7,727
4,525
 
Licking **
8,948
9,804
 
Perry
9,915
4,924
 
Pickaway **
5,873
5,404
 
Total 32,463 24,657  
Percentage of Votes 56.83% 43.17%  
       
State Representative - District 92
County Debbie Phillips * Jill Thompson  
  Democratic Republican  
Athens
16,801
11,993
 
Meigs
4,133
5,898
 
Morgan
2,691
3,504
 
Washington **
3,744
5,460
 
Total 27,369 26,855  
Percentage of Votes 50.47% 49.53%  
       
State Representative - District 93
County Jennifer Garrison * Wayne Smith  
  Democratic Republican  
Guernsey
10,585
5,041
 
Monroe
5,247
1,536
 
Muskingum **
1,045
905
 
Noble
4,088
1,821
 
Washington **
13,042
6,428
 
Total 34,007 15,731  
Percentage of Votes 68.37% 31.63%  
       
State Representative - District 94
County Troy Balderson * Jennifer Stewart  
  Republican Democratic  
Coshocton
8,826
7,474
 
Muskingum **
19,532
16,674
 
Total 28,358 24,148  
Percentage of Votes 54.01% 45.99%  
       
State Representative - District 95
County John Domenick * Daniel Jenkins  
  Democratic Republican  
Belmont **
13,986
2,842
 
Jefferson
24,510
9,622
 
Total 38,496 12,464  
Percentage of Votes 75.54% 24.46%  
       
State Representative - District 96
County Dallas Charton (WI) Allan Sayre *  
  Independent Democratic  
Belmont **
63
10,377
 
Harrison
5
5,800
 
Tuscarawas **
0
27,192
 
Total 68 43,369  
Percentage of Votes 0.16% 99.84%  
       
State Representative - District 97
County Luke Brewer Dave Hall *  
  Democratic Republican  
Ashland **
6,336
10,248
 
Holmes
3,540
7,000
 
Medina **
7,904
10,419
 
Total 17,780 27,667  
Percentage of Votes 39.12% 60.88%  
       
State Representative - District 98
County Matthew Dolan * No Candidate  
  Republican Democratic  
Cuyahoga **
6,789
   
Geauga
36,017
   
Total 42,806    
Percentage of Votes 100%    
       
State Representative - District 99
County Deborah Newcomb * Tom Nizen  
  Democratic Republican  
Ashtabula
24,469
18,315
 
Trumbull **
1,223
1,062
 
Total 25,692 19,377  
Percentage of Votes 57.01% 42.99%  
Stay Connected
Follow our office
OhioSOSHusted
Facebook Follow OhioSOSHusted on Twitter YouTube
The Ohio Channel Ohio Secretary of State's office RSS Feeds

Section Features

2014 Candidate Requirement Guide

2014 Election Calendar

Guide to Voting in Ohio

Be a P.E.O.


 Privacy  |  Contact Us  |  State of Ohio

Created 2011

Footer Fade Left  Footer Seal  Footer Fade Right

Jon Husted & the Office

Contact Us
Biography
Duties & Responsibilities
Media Center
Publications
Employment


Initiatives

Ohio Military Votes
Ohio Business Profile
Reshape Ohio
Vote in Honor of a Veteran
Founding Fathers
Shielding Our Protectors
Be a P.E.O. in Ohio


Legislation & Ballot Issues

Putting an Issue on the Ballot
Ohio Ballot Board
Bill Effective Dates

Voters

Register to Vote / Update Your Address
Voting Absentee
FAQs About Voting
About This Election
Voters With Disabilities
Uniformed & Overseas Citizens Absentee Voters (UOCAVA)
Rights & Responsibilities


Elections Results & Data

Elections Officials

County Board Directory
Directives, Advisories, Memos & Tie Votes
Forms & Petitions
Resources
Precinct Election Officials
County Voting Equipment

National Voter Registration Act


Candidates

Election Calendar
Candidate Requirement Guide
Forms & Petitions
District Maps


Campaign Finance

Search Candidates & Committees
File Online
Handbook
Resources

Business Services

Ohio Business Central
Business Name Search
Guide to Name Availability
Filing Forms & Fee Schedule
Business Filing Notification System
Ohio Business Profile


Uniform Commercial Code

File Online
Search Filings
UCC Forms & Fees


Business Information

Starting a Business
Expedite Your Filing
FAQs
Business Identity Theft
Certificates of Good Standing
Prepayment Accounts
Request a Report
Glossary of Business Entities

Records

Apostilles & Certifications
Notary Public
Search Notaries
Minister License
Search Ministers
Forms & Fees
Non-Resident Alien Land
Debarred Contractors

Historical Documents


Laws of Ohio
Ohio Constitution
Profile Ohio