Ohio Secretary of State's Office
 Jon Husted & the Office  |  Elections & Voting  |  Campaign Finance  |  Legislation & Ballot Issues  |  Businesses  |  Records  |  Media Center  |  Publications 
Return to the Elections & Voting Landing pageReturn to the Elections & Voting Landing pageElectionsElectionsElections
Skip Navigation Links
Elections and Voting
VotersExpand Voters
Uniformed & Overseas
Citizens Absentee
Voters UOCAVA
Expand Uniformed & Overseas<br> Citizens Absentee <br>Voters UOCAVA
Precinct Election OfficialsExpand Precinct Election Officials
Elections OfficialsExpand Elections Officials
CandidatesExpand Candidates
Election Results & Data
Campaign Finance
Voting InitiativesExpand Voting Initiatives

 

 

(614) 466-2655
(877) SOS-OHIO (767-6446)
TTY (614) 466-0562
Toll-free TTY (877) 644-6889
E-mail The Office
180 E. Broad St., 16th Floor
Columbus, Ohio 43215

Printer Friendly Page

Presidential Electors: November 5, 1996

Official Tabulation: November 5, 1996

Democratic Party

*Bill Clinton for President
and Al Gore for Vice President

Republican Party

Bob Dole for President

and Jack Kemp for Vice President

Catherine Barrett Forest Park

Eugene Ruehlmann Cincinnati

Dan Martin Lucas

Kay Simon Cincinnati

Regina Rollins Springfield

Thomas O. Miller Vandalia

John C. Myers Cleveland

Keith Cheney Lima

Mary Briggs Burton

Sharon Stotz West Unity

John H. Schuler Wooster

Stella Hagemeyer Clarksville

Barbara Myers Cincinnati

Dan Harkins Springfield

David Giese Vermilion

Nell Franklin Ft. Recovery

Enid Goubeaux Greenville

James H. Brennan Toledo

Cecelia Huffman Shaker Heights

Alan Bedol Cleveland

Nathaniel R. Hodoh Akron

Janet Voinovich Columbus

Mike Morley Youngstown

Ron Van Atta Newark

Dennis Lieberman Clayton

Don Simmons Sharon Center

Tim Barnhart Chillicothe

Norm Sandvoss Ravenna

Jack Sizemore Sylvania

James A. Rhodes Columbus

William Anthony Columbus

Bob DeSanto Ashland

Fran Alberty Upper Arlington

Clarence R. Smith Youngstown

Socrates Space Dover

Thomas H. Hisrich Dover

Margaret Kearsey Kirtland

Jeffrey L. Dean Chagrin Falls

William Burga Westerville

David L. Brennan Akron

William Sundermeyer Bexley

JoAnn Davidson Columbus

Natural Law Party

Dr. John Hagelin for President

Vinton D. Tompkins for Vice President

Reform Party

Ross Perot for President

James Campbell for Vice President

Caroline M. Baker Oxford

Sandra S. Reckseit Perry Township

William Baker Oxford

David Reckseit Perry Township

Benson L. Branch Reynoldsburg

Tony A. Pivato Sr. Cleveland

Wilberta Eastman Yellow Springs

Dolores L. Sorg Bellville

Zanna Feitler Shaker Heights

Barbara Balog Columbus

John H. Fitch Oberlin

Charles Edward Jordan Columbus

Brad Graef Canton

Lynn Williams Dayton

Richard B. Inge Columbus

Kenneth R. Cordes Jr. Magnolia

Elaine J. Jarrel Sandusky

Paul C. Stewart Waldo

Dawn Marie Johnson Columbus

Beverly A. Hoefflin Toledo

Dorothy H. Mackey Fairborn

Robert S. Strain Jr. St. Clairsville

Carol Ann McCoy Hudson

Thomas E. Wethington Cincinnati

David D. Schaffer Willard

Stephen M. Varga Struthers

Paul E. Schult Oxford

Roberta J. Reece Englewood

Karen K. Shultz Columbus

Robert L. Holt Dayton

Jill Sidari Mentor

Harold A. Dunfee Lorain

Elizabeth A. Slotnick Genoa

Annette Wethington Cincinnati

Dennis D. Slotnick Genoa

Joan L. Bishop Smith Lancaster

Scott I. Welbaum Greenville

Deanna J. Clapsadle Clinton

Terry Snider Yellow Springs

Patricia A. Smith Toledo

Deborah L. Hitzman Wadsworth

Tudee Lee Dunfee Lorain

Pledged to Harry Browne for President

and Jo Jorgensen for Vice President

Pledged to Monica Moorehead for President

and Gloria Lariva for Vice President

Stephen R. Schulte Colerain Township

Susan Schnur Cleveland

Charles R. Johnson Cincinnati

Theodore R. Dostal East Cleveland

Kenneth R. DeJager Loveland

Dian Killian Cleveland

Everett J. DeJager Cincinnati

Frances S. Dostal East Cleveland

Carolyn M. DeJager Cincinnati

Martha Grevatt Cleveland

M.A. Leech Miami Township

Jocelyn Clark Cleveland Heights

Thomas J. Zuber Columbus

Joseph Gerdy Cleveland Heights

Heather Loughley Marble Cliff

Marjorie Clark Cleveland Heights

Scott T. Smith Grandview Heights

Valerie C. Robinson Cleveland Heights

Steven Linnabary Mifflin Township

Stewart M. Robinson Cleveland Heights

Ronda R. Birr Alexandria

Phillip H. Gillis Cleveland

William J. Kammerer Dublin

Joanne M. Gillis Cleveland

Thomas V. Brown Oakwood

Lloyd C. Clarke Lakewood

Mary Joan Pacinda Bethel Township

Geraldine Chesler Cleveland

Jack Matheney Riverside

Barbara O. Keenan Cleveland

Kathryn Brown Oakwood

Howard A. Mims East Cleveland

Steaphan Scott Columbus

A. Grace Lee Mims East Cleveland

Daniel R. Cosley Grove City

Iris L. Williams East Cleveland

Richard L. Shetler Bethlehem

Barbara Louise Cleveland Heights

David Macko Solon

Janelle A. Disch Cleveland Heights

Donald M. Gallick Bexley

Dorothy Caruso Cleveland

Pledged to Howard Phillips for President

and Albion W. Knight Jr. Vice President

Pledged to Dan S. Burkhardt for President

and Georgia L. Burkhardt for Vice President

Gary Napolitano Cincinnati

Elaine Gohlstin Cleveland Heights

James J. Condit Jr. Cincinnati

Althea Lang Warrensville

Kathleen K. Condit Cincinnati

Phyllis Hailey Maple Heights

Joann Engel Cincinnati

Janice Patterson Cleveland

Daniel Engel Cincinnati

Cheryl Marshall Shaker Heights

Daniel W. Elsaesser Cincinnati

A. Pedescleaux Warrensville

Douglas W. Elsaesser Cincinnati

Dan Robinson Cleveland

Donna R. Seibert Cincinnati

Willie Reed Cleveland

Richard A. Rentschler Cincinnati

Vera Coff Cleveland

Edward L. Simon Cincinnati

Ollie Bradford Cleveland

Gerald D. Jacobson Cincinnati

Bertha L. Freman Cleveland

Jean E. Jacobson Cincinnati

Ethel P. Young Maple Heights

Mark Glenn Cincinnati

Randy Bowser Cleveland

Maria Taliadouros Fairfield

William Shaffer Cuyahoga Falls

Nicholas Federspiel West Chester

Patricia Donne Akron

Christine Federspiel West Chester

Donald E. Quist Macedonia

Catherine Federspiel Cincinnati

Thomas E. Burkhardt Wooster

Linda M. Faith Cincinnati

Lisa D. Lathe Stow

Matt Ziebro Cincinnati

Pamela M. Dunbar Barberton

Donald W. Ernst Cincinnati

Michael Herchick Macedonia

Susan M. Greve Cincinnati

Timothy Joseph Phillips Valley View

Pledged to Ralph Nader for President

and Winona Laduke for Vice President

Pledged to Mark Snyder for President

and James A. Werling for Vice President

David Ellison Cleveland

Arthur L. Snyder Jr. Perry

Sam Stansfield Cleveland Heights

Michael J. Snyder LaFayette

Dawn Wegenek Cleveland

Dora E. Snyder Perry

Dennis Plank Lakewood

Renee A. Snyder Perry

Daryl Davis Columbia Station

Chris Foster Spencerville

James Levin Cleveland

Jessie Burge Lima

Ryan Ehrhart Cleveland

Edith Evans Lima

Bryan L'Huillier Cleveland Heights

Alma Milligan Lima

Janet Levin Shaker Heights

Debra Compton Lima

Frank Levin Shaker Heights

Melissa Rollins Lima

Belinda Wilson Cleveland Heights

Shaun Casey Lima

Eric Gulley Cleveland Heights

Michelle McLellan Lima

Marianne Evett Cleveland Heights

Gloria Evans Lima

Michael O'Brien Cleveland

Johnnie Abrams Perry

Deborah Webb Cleveland

Alice Ball Lima

Jill Levin Cleveland

Wendy Harbarger Lima

Margot Eckstein Cleveland

Angela Stiles Wapakoneta

Linda Paul Westlake

Betty Wheeler Ft. Shawnee

John Perera Cleveland

Steve Hattery Lima

Diana Durenberger Columbus

Robert Abrams Lima

Harvey Wasserman Bexley

Gloria Evans Lima

*Denotes candidate elected.

Stay Connected
Follow our office
OhioSOSHusted
Facebook Follow OhioSOSHusted on Twitter YouTube
The Ohio Channel Ohio Secretary of State's office RSS Feeds

Section Features

Guide to Voting in Ohio

Be a P.E.O.

2014 Candidate Requirement Guide

2014 Election Calendar


 Privacy  |  Contact Us  |  State of Ohio

Created 2011

Footer Fade Left  Footer Seal  Footer Fade Right

Jon Husted & the Office

Contact Us
Biography
Duties & Responsibilities
Media Center
Publications
Employment


Initiatives

Ohio Military Votes
Ohio Business Profile
Reshape Ohio
Vote in Honor of a Veteran
Founding Fathers
Shielding Our Protectors
Be a P.E.O. in Ohio


Legislation & Ballot Issues

Putting an Issue on the Ballot
Ohio Ballot Board
Bill Effective Dates

Voters

Register to Vote / Update Your Address
Voting Absentee
FAQs About Voting
About This Election
Voters With Disabilities
Uniformed & Overseas Citizens Absentee Voters (UOCAVA)
Rights & Responsibilities


Elections Results & Data

Elections Officials

County Board Directory
Directives, Advisories, Memos & Tie Votes
Forms & Petitions
Resources
Precinct Election Officials
County Voting Equipment

National Voter Registration Act


Candidates

Election Calendar
Candidate Requirement Guide
Forms & Petitions
District Maps


Campaign Finance

Search Candidates & Committees
File Online
Handbook
Resources

Business Services

Ohio Business Central
Business Name Search
Guide to Name Availability
Filing Forms & Fee Schedule
Business Filing Notification System
Ohio Business Profile


Uniform Commercial Code

File Online
Search Filings
UCC Forms & Fees


Business Information

Starting a Business
Expedite Your Filing
FAQs
Business Identity Theft
Certificates of Good Standing
Prepayment Accounts
Request a Report
Glossary of Business Entities

Records

Apostilles & Certifications
Notary Public
Search Notaries
Minister License
Search Ministers
Forms & Fees
Non-Resident Alien Land
Debarred Contractors

Historical Documents


Laws of Ohio
Ohio Constitution
Profile Ohio